23 Mayıs 2009 Cumartesi

Süleyman Okudan

Bence bu ayın en ilginç haberlerinden biri de buydu. Toplum olarak kimlere ve neye prim verdiğimize örnek olarak iyi bir seçim.


Okyanus Operasyonu (*)
kapsamında 5.5 ay tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.
Süleyman Okudan, Konya'nın Ereğli ilçesinde 300'e yakın öğrenci ve üniversite öğretim üyesi tarafından davul-zurnayla karşılandı. Burada bir konuşma yapan Rektör Okudan, Nazım Hikmet'ten ‘Yürümek’ adlı şiiri okudu.


Tahliye olduktan sonra makam aracıyla konvoy halinde Adana'dan haraket eden Süleyman Okudan, Konya-Ereğli girişindeki Demireller Dinlenme Tesisleri'nde yaklaşık 300 kişilik bir grup tarafından karşılandı. Gece 01:00 sıralarında dinlenme tesislerine gelen rektör için davul zurna eşliğinde 4 kurban kesildi. Öğrenciler, "
İşte rektör, işte öğrenci!", "Çağdaş rektör, özgür üniversite!", "Gelişen, geliştiren üniversite sizinle!", "Ereğli seninle gurur duyuyor!", "Öğrencilerin babası Hoş geldiniz", "Dualarımız seninle" şeklinde sloganlar atıp pankartlar açtı.
Alnına kurban kanı sürülen ve herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Rektör Okudan, Nâzım'ın bir şiirini okudu ve şunları söyledi: "
Yüce Türk adaletine hep güvendim. Ben kimseye bir şey demiyorum. Tarih yazacaktır. Zamana bırakıyorum. Doğruların önüne kimse geçemez."

Karşılama töreninden ayrıldıktan sonra Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin yanında bulunan lojmanlara gelen Süleyman Okudan burada da alkışlarla karşılandı. Herkesle tek tek selamlaşan Okudan'a "avukatının basın açıklaması yapıp yapmayacağı" sorulunca,
"İbne bir gazeteci var. Önce neler yazmış bakalım. Bunu okuyup bakıp değerlendireceğiz" dedi.

Tahliye olan Rektör Okudan için 4 kurban kesildi
- Radikal, 9 Mayıs 2009
234 sanıklı Okyanus'ta yargılama başladı Hürriyet - 4 Mayıs 2009


NOTLAR:

* Okyanus Operasyonu: Başta Selçuk Üniversitesi olmak üzere, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile çeşitli devlet hastaneleri, öğrenci yurtları gibi çeşitli kamu kurumlarının temizlik, yemek, güvenlik, faturalandırma, görüntüleme cihazları ve medikal ihalelerini; Okyanus Şirketler Grubu'nun rüşvet, şantaj ve tehdit yoluyla aldığı iddiaları üzerine başladı. Grubun bu yolla 130 ihâle alarak 400 milyon YTL'lik vurgun yaptığı ve devleti zarara uğrattığı iddia edilmiş, "Organize suç örgütüne üye olmak"tan çeşitli şahıslara davalar açılmıştı.
Gözaltına alınanlar arasında SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Başmüfettişliği yaptığı dönemde ihalelere giren rakip firmalar hakkında Okyanus şirketlerine bilgi sızdırdığı, grubun SSK ile ilgili işlemlerini takip ettiği ileri sürülen Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şube Başkanı Arif Aytürk de bulunuyor. Ayrıca Aytürk çıkar amaçlı çete kurmak, sahtecilik ve yolsuzlukla da suçlanıyor.


** Süleyman Okudan'ın evinde yapılan aramalarda 600 bin dolar (eskinin parasıyla 1 trilyon küsür TL) kadar para bulundu. Okudan, "Şahsi param" dedi ve gülümsedi.


*** "Selçuk Üniversitesi rektörü. Rezil durumdaki üniversiteyi iki senede adam eden büyük insan" demiş Ekşi Sözlük'te biri (recep124). Bir başkası da (kafasiguzel) "2003ten beri rektör olduğu Selçuk Üniversitesi'ne çok şey kattığı su götürmez bir gerçektir. Kampüsteki tüm sağ sol olaylarını bitirmiş, üniversiteyi gözle görülür birşekilde güzelleştirmiş, demokratik ve okunabilen biryer haline getirmiştir" demiş. Yani konuya uzaktan bakan biri olarak böyle diyenler de var, bilinsin diye yazıyorum buraya.


**** Yolsuzlukların üzerine gitmesiyle ses getiren CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu, nedense bu ve benzeri üniversite yolsuzluk olaylarında sus pus olmayı ve görmezden gelmeyi tercih ediyor. İşin içinde "Atatürkçü Düşünce Derneği" isminin geçmesi bile bunun için yeterli sanki.

Bir taraf Deniz Feneri'ni koruyor, diğer taraf Atatürkçü Düşünce Derneği'ni... Böyle böyle oyulup gidiyoruz. Siyaset adeta bu toplumun damarlarına işlemiş. Yapı itibariyle zaten kirli bir şey olduğundan, ona bulaştıkça daha da çok pisliğe batıyoruz.

Hiç yorum yok: