31 Mart 2009 Salı

Gündemdekiler (Mart 2009)-2

.
27 Mart - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun, Çağlayancerit ilçesindeki miting sonrası bindiği helikopter öğleden sonra düştü. 28 Mart'ta enkaza ve 5 kişinin cesedine ulaşıldı. Kazadan sonra 112'yi arayıp yardım isteyen İHA muhabiri İsmail Güneş ise bir kaç gün daha arandı. Sonunda o da bir kaya oyuğunda donmuş olarak bulundu.

Muhsin Yazıcıoğlu kalabalıklar ve yaldızlı cümleler içerisinde defnedildi. Maraş dağlarında bir kaza ile düşüp donarak ölmesi ise sabredenlere ilahi adaletin dokunaklı bir tecellisi idi.
Uğur Dündar - Ergenekon'u sulandırmak maksadıyla dikkatleri farklı yönlere çekmek adına elinden geleni Mart ayında da ardına bırakmadı ve kendi içinde yeni bir boyut açtı: (bkz: Uğur Dündar'ın ekran şovu)
Bu saçmalıktan bir gün sonra da Sabih Kanadoğlu'nu canlı yayında kabul ederek, "Ergenekon Davası'na askeri mahkeme bakmalıdır" tezini işlemeye başladı.
RTE, katıldığı bir canlı yayında Uğur Dündar için "Kimyası bozulmuş" diyerek kısa ve net bir tespitte bulundu.Ergenekon Davası, 2. iddianamesi ile bir yerlerde ("Ordaaa bir köy, ay pardon bir mahkeme var uzaktaaa" kabilinden) devam ediyor.
Şöyle bir düşünüyorum da; Kemal Kerinçsiz, Yasin Hayal ve korkunç işkenceler yapmış bu bir dizi adamın birbirlerini bulması tesadüf olmasa gerek. Zira hepsi sorunlu, kötülüğe teslim ve cinsel sorunları olan adamlar gibi duruyor. Birinin konuşmaya başladığında daha 2. cümlesinde alnından terler boşalıyor, diğerinin üst ve alt dudağı bir türlü birbirine değmiyor. İnsanoğlunun en uysallaşacağı ortamlarda bile şahıs sorun yaratabiliyor.

Şimdi bir de bu ay içerisinde Silivri Cezaevi müdürlerinin Ergenekon sanıklarına özel muamelede bulunmaları iddiasıyla bir açığa alınma gibi bir durum oldu.
Neticede içeriden Kerinçsiz, dışarıdan Kanadoğlu çalışıp didiniyor. Meseleleri şu:
"Amman mahkemeye Askeri yargıçlar baksın!"
Dikkat edin Ergenekon yoktur demiyorlar ya da adalet istemiyorlar. Onlar askeri yargıç istiyor! Askeri yargıçların da ne şekilde karar verdiklerini Şemdinli olaylarında da Karargah Evleri'nde de görmüştük biz.
Nihayet yerel seçimler bitti. Sonuçlar için bkz: 29 Mart Yerel Seçim Sonuçları
Bu sefer de "Sonuçların yorumlanması" dönemi başladı. Siyaset içindeki ilk zehirli sözler Cemil Çiçek'ten geldi. Sonuçlar karşısında Karayalçın aktif siyaseti bırakma kararı alırken, Kılıçdaroğlu Kadir
Topbaş'ı tebrik edip "Yanlış işler yaptığında
yakasında olacağını" söyledi.
Münevver Karabulut cinayeti sır olmaya, Hayyam Gariboğlu'nun yeğeni olan katil zanlısı erkek arkadaş da kaçmaya devam ediyor.
(bkz: Münevver K. cinayeti)

Hiç yorum yok: