27 Mart 2009 Cuma

Ankara ve Melih Gökçek

Yarın nihayet yerel seçimler yapılacak ve artık bu hengame ve bol gürültü yumağı da bitecek.

Bir süredir Ankara'da kalıyorum. Ankara'yı sevdiğimi söyleyemem. Ama düzenli bir şehir. Memur ve öğrenci şehri.

Bugüne kadar buranın belediye başkanı Melih GÖKÇEK hakkında çok şeyler duymama rağmen hiç konuşmadım. Siyasetin kirli bir şey olduğuna inanıyorum, o yüzden de pek bu alana girmiyorum.

Ne var ki Ankara'daki durum artık siyaseti çoktan aşmış durumda.
Özellikle başta şehir merkezi Kızılay, Kızılay ara sokakları, Bahçelievler ve Emek olmak üzere; şehrin önemli yerleşim ve iş merkezlerindeki sokak kaldırım taşlarının yarısına yakını kırık! Sene başında buraya geldiğimde ufak bir şok yaşadım aslında. Zira şu an kıytırık Anadolu kasabalarından biriymiş gibi dökülüyor Ankara! Bir valizle, ağır bir çantayla yaya gitmeye veya yağmurda yürümeye kalkmayın. Şemsiyeniz olsa bile, daha iki apartman yana gidene kadar kırık ve çatlak kaldırımlar yüzünden batıp çıkıyorsunuz zaten. Altyapı berbat. Özellikle ayakkabıların göletler ve saklı kırıklar arasından fışkıran sular karşısında ömrü kısaldıkça kısalıyor. Pantalonların hali ise içler acısı.


Son yıllarda inanılmaz ve adeta kasıtlı olarak göz zevkini, şehir düzenini bozucu projeler yapılmış Ankara'da. Bunlardan biri de Milli Kütüphane'nin hemen karşısındaki Gökkuşağı denen yapılar. Yolda karşıya geçişleri tehlikeli hale sokabilen bu dükkan benzeri ucubeler, kalabalık saatlerde araç sürücülerini de zorda bırakıyor. Sinek avlayan bu mimari hata statüsündeki yapıları oraya hangi zevksiz insan diktiyse artık!
Neticede Gökkuşağı Projesi'ni her görüşümde sövüyorum. O tarafı bilen anlar.

Bir de gece-gündüz yanan sokak lambaları var. Ankara-Eskişehir yolundaki ve Diyanet İşleri Başkanlığı önündeki ve bazı ara sokaklardaki lambalar, gece de gündüz de sürekli yanıyor! Tasarruf yapalım diye semtlerdeki sokak lambalarının voltajını düşürüp karanlık ve güvensiz sokaklar yaratırken, gece-gündüz ışık yakmak ne demek? Bu nasıl bir israf kültürüdür? Her Diyanet Takvimi'nde sayfalarca "İsraf" konusunu işleyen Diyanet Holding'ten, yazdıklarına/söylediklerine gerçekten inanan bir mümin kimse de telefon açıp belediyeyi uyarmaz mı? gibi şeyler...

Velhasılında Melih Gökçek seçilirse, Türkiye'nin en ciddi sorununun gecekondu ve varoşlar ile nüfus fazlalığı olduğuna inancım bir kez daha perçinlenmiş olacak.
Umarım yanılırım.SON SÖZ: 29 Mart Yerel Seçim sonuçlarına göre Ankara gene Melih Gökçek'e teslim.
(Dökülen kaldırım taşları da CHP'li Çankaya Belediyesi'nin nazar boncukları imiş.)

Hiç yorum yok: