7 Mart 2009 Cumartesi

Digger (Oyun)Bilgisayar kurslarında MS-DOS İşletim Sistemi'nin anlatıldığı 1990ların başında, yaz tatilinde bilgisayar öğrenmek için katıldığım bir kursta karşılaşmıştım bu oyunla. 80lerin efsane oyunu Digger, o dönemleri yaşayıp ilk bilgisayar oyunu olarak kendisiyle karşılaşmış olanların hâlâ hafızalarında...

O yıllar öyle şimdiki gibi "bilgisayar bolluğu" yaşanan dönemler değildi. Bir bilgisayar kursunda bile sayılı bilgisayar bulunurdu. Dolayısıyla kursta Digger oynayacakların sayısı belliydi. Kısıtlı zaman, bizim gibi çaylakların oynamasına el vermediğinden aksiyon ihtimalimiz düşüktü ve mecburi gönüllü izleyicilerdik.
Bana da izlemek düşerdi tabii. Belki bir gün oynamak hayaliyle.

Oyun ilk baştan kolay gelirdi, seviyeler ilerledikçe bir heyecan basardı. Tam "Oldu bu sefer!" derken hoca gelir, yeni ulaşılmış level kapatılmak zorunda kalırdı.

Aradan yıllar geçti. Benzer yeni oyunlar öğrendik, oynadık. CD-MAN'di, Packman'di... Ama hiçbiri Digger'ın yerini tutmadı. Sadece nostalji nedeniyle değil, tasarım olarak da oyun olarak da çok iyiydi. Veya bana öyle geliyor.

Hafızamdaki siyah-beyaz bu oyun, hala belki bir gün büyürsem oynamaya hak kazanacaklarım arasındaymış gibi...

İlgilisine bakınızlar:
Digger efsanesini hatırlayalım
http://www.digger.org/download.html
F1 ve F10'a dikkat! ;)

Hiç yorum yok: