19 Eylül 2009 Cumartesi

Türk Irkının Özellikleri

-----Türk Irkının Özellikleri-----

Silahı ve silahı kutsayanları kutsaması...

Bu zaten söyleniyordu, biliniyordu ama asıl benim bilmem APO'nun yakalanması ve yargılanması sürecinde oldu.
Biliyorsunuz APO hala asılmadı ve muhtemelen asılmayacak da...
Aynı tarihimizdeki nice örnekleri gibi.

Bitmiş, düzenli bir askeri yapılanması bile yokken zaten savaşlarda çok zaiyat vermiş Osmanlı'yı, bir de I. Dünya Savaşı'na sokan Enver Paşa cezasını çekmiş miydi? Yemen'den hasbel kader kurtulan askerleri baldırı çıplak dağlara sürüp, bir savaşma bile henüz olmadan dondurarak öldüren kendisi değil miydi? Görevini kötüye kullanmaktan yargılandı mı?

Zaten kaybedileceği belliyken vatan evladını Yemen cephelerine, Balkan harplerine, oradan başka yerlere sürenlerin bu tutumları eleştiri aldı mı, masaya yatırıldı mı?

Milleti millete, insanı insana kırdıran Talat Paşa ve İttihatçılar yargılandı mı?
Ceza almadıkları gibi, neden bir de isimleri en büyük şehirlerimizdeki en büyük caddelerimiz için uygun görülerek onurlandırıldı?


"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" desturu altında, kendi milletini aşağılayan ve hakir gören güçlüler cezalarını aldılar mı?...


.
APO ile ilgili gelişmeler ilk başta şaşırtıcı gelmişti bana ama, çok şükür bunlara rağmen devletimiz hala bölünmedi.

Peki o zaman Hrant Dink, Uğur Mumcu, Turan Dursun, Sabahattin Ali, Ali Kemal ve niceleri neden öldürüldü? Üstelik de daima küçük düşürücü şekilde?
APO'yu bile asmadık ve besledik de... Bunları beslemesek de neden illaki öldürdük?


Tarih derslerinde "Osmanlı'nın yetiştirdiği büyük insanlar" filan anlatılırdı hani. Kimdi gerçekten bu adamlar?
Piri Reis   bir anlamda vatan haini diye öldürülmüş, ibreti âlem olsun diye günlerce sallandırılmış bir adam. Yıllar sonra Batılı araştırmacılar kendisini keşfediyor da kıymete biniyor.
Mimar Sinan topun ağzından Kanuni tarafından himaye edilerek kurtulmuş diye biliyorum. Bir eğitimi filan yok, kendi kendini yetiştirmiş, şans eseri hayatta kalmış.
İbnî Sinâ olsun (Batı'da Avicenna diye bilinir), bilimsel alanlarda uğraşan nice insanlar olsun; Allah'ın işine karışıyor diye dışlanmış. Kimi sürgüne gönderilmiş, kimi hapse atılmış.
Biri kalkmış geometrik bir hesap yapmış ilk defa ve yasalardaki miras paylaşımında eşit denen arazi paylarının aslında eşit olmadığını mı ispatlamış? Vay, ne haddine! Padişah hazretlerine saygısızlık ve hemen düzeni bozuyor diye asılmış vesaire...

Örnekler uzatılabilir.

Türkler kanı, silahı ve silahı kutsayanları hep korumuşlar. Aydınlanmayı, düşünce özgürlüğünü, insan haklarını, hukuku, hayatı aydınlatmaya çalışanları ise dışlamış ve karalamışlar. Bahaneler her zaman hazırda... "O komünist ve devlete zarar verir, sakıncalı" , "O Alevî ve devlete zarar verir, sakıncalı" , "Bu dinci devlete zarar verir, sakıncalı" , "Bu Ermeni, devlete zarar verir, sakıncalı" , "Bu Kürt ve devlete zarar verir, sakıncalı"... (°bkz: *)

.
Sonuçta rejim değişikliği bile bu düzeni değiştirememişse, o zaman yapılan rejim değişikliği gerçek bir değişim miydi? Bunu da bir düşünmeden yaftaya başlıyorsan, aldığın/verilen eğitim'i sorgulamakta da bir fayda var.


---------------------------------------------------------------------------------
(*) mythmaker / 31.01.2008 11:27:58 / # 2604254
Türk ırkının özellikleri: Meslek ve sosyal statü sahibi olmayan, olsa da bunları bir türlü içselleştirip buradan evrensel bir dünya görüşü oluşturamayan; dolayısıyla bir takım olumlu özelliklere doğuştan sahip olmak kolaycılığına ve tembelliğine kapılan insanların çok olması...

Hiç yorum yok: