5 Eylül 2009 Cumartesi

Sezen AKSU


Çocukluğumuzdan, ilk gençlik kıpırdanışlarımızdan tutun; acılı, hüzünlü, neşeli nice anılarımız yeşerirken; bize kimi zaman yalnız kimi zaman hep beraberken eşlik eden nice parçayı söylemiş, yazmış bir büyük ego. Dolu dolu yetenek...
Sezen Aksu hakkında konuşalım bugün biraz.


Nâm-ı diğer "Minik Serçe" hakkında yıllardır basında yeterince haber ve övgü yer aldığından; eksilerinin ve etkisindeki Türk Pop müziğinin boşluklu yanlarının sağlıklı bir şekilde dile getirilmediğini ve getirilemediğini düşünmüşümdür hep. Ertuğrul Özkök'ün can ciğerlerinden olmasının da sayesinde; her konserinden, her eylediğinden düzenli olarak ve fazlasıyla haberimiz olmadı mı sürekli bizim?
"Eleştirilemezliğini, onu eleştirenin bu piyasada barınamadığını, iktidarını, dokunulmazlığını ve Türkiye'nin en sağlam tabularından biri oldugunu düşünürsek; ona gerçekten kraliçedir diyebiliriz" demiş Ekşi Sözlük'te bir yorumcu. (zenizedi)


Bense Sezen Aksu'yu kişilik olarak kararsız ve ikilemli bulmuşumdur. Önemli bir albümünde yer alan, aynı zamanda albümüne ismini de veren "Deli Kızın Türküsü" isimli derin şarkıyı söylerken, Gülten Akın'ın yazdığı şiirdeki "Bu Allahsız bu yağmur/ İşlemez karanlıkta" dizeleri yerine üstüne basa basa "Bu anlamsız bu yağmur..." demesi... Bu kadar hesaplaması... adı geçen şarkıya özel anlamlar yüklemiş beni derinden üzmüştür.
Kemal Burkay'ın sözlerini yazdığı Gülümse'de, "İşçiler iyi çalışsın" satırının çıkarıldığını duyduğumda şaşırdığımı mı sanıyorsunuz?
Belki zamanım olan bir gün, total bir Sezen Aksu değerlendirmesine de girişirim. Epey zaman ve yürek koymak gereken bir şey olduğu ortada.


Bu kadar hararetli günlerin ortasında durup bir Sezen Aksu yazısını bana yazdıran ise Ağustos ayında dillendirilmeye başlanan "Kürt Açılımı" mevzusu ve akabinde olan gelişmeler... Ağustos 2009 Gündemdekiler'den aynen aktaralım:
"Bu ortamda iki arada bir derede Sezen Aksu da tutup Başbakanlığı aradı ve Özel Kalem'e not bırakarak Kürt açılımını desteklediğini belirtti. Barışın karşısında olanlara mesajı: "İki cihanda da lekeli" oldu. Sonrasında o da nasibini aldı tabi..."


Anlayamadığım şeylerden biri şu: Sezen Aksu'nun son senelerde Kürt sorununa karşı takındığı tavır ortadayken, şimdi tekrar aynı tavrı sergiliyor diye bir anda dillere gelmiş olması.
Gerçi kibirli kaymak tabakanın/kibirli elit kesimin (şimdilerde bunlara "Beyaz Türkler" veya kısaca "elitler" demek daha revaçta sanırım), haa ne diyorum, kibirli kaymak tabaka bir süredir ufaktan söyleniyordu zaten. Ama böylesi bir hareketi beklemiyorlardı sanırım Minik Serçe'lerinden... "Telefon faktörü"nün de bu ters tepki dalgasında etkisi olsa gerek.

Sonuçta bu ülkede "değer" kavramında bir sorun var. Hoşuna gideni söyleyip yaptığı sürece insanlar "değerli". Hoşuna gitmeyeni söyleyip yaptığında ise yakılsa da vurulsa da tukaka edilse de mübah!Yıllardır bu topraklarda süregelen "popülerlerin suya sabuna karışmama geleneği"ni -kendi kararsız ruh haline rağmen- Kürt sorununda yıkmış bir kadındır Sezen Aksu. Popüler kişilerimizin, şöhret ve birikimlerini tehlikeye sokacak netameli konularda radikal çıkışlar yapmayı tercih etmedikleri bilinen bir şey sonuçta.
Zamanında (tam zamanını bilen veya görüş ileten olursa eklerim) İzmir'de verdiği Türkiye Şarkıları konserinde; Kürtçe, Ermenice, Rumca şarkıların okunması ve Kürtçe şarkı söyleyen bir çocuk korusu ile sahneye çıktı diye Hurşit Tolon Paşa tarafından uyarılmıştı.
(Gerçi tüm bunların tarihsel zamanlarına bakınız. Artık Kürt meselesinde faili meçhullerin ve şiddetin azaldığı dönemler. Ortalık nispeten sakinliğe doğru giderken.)
Bizde böyledir. Dünya yıkılsa, sen cebini düşünürsün. Gördüğünü de görmedin yapıverirsin.


Eksikli gedikli de olsa, demokrasi hakkında gerçek bir sevdası olmayan ama bunu dilinden düşürmeyen bir siyasi parti tarafından da olsa, barış girişimleri sürdürülüyor şimdilerde... Ve Sezen Aksu da (herhangi başka birinin yapabileceği gibi) "Sürece destek verdiğini" belirtiyor. Belli ki zamanlamasını gene çok iyi seçmiş.
MGK'nın bile sürece destek verdiği şu ortamda, her yeni şeye baştan tepkili olanlar şimdi de Sezen Aksu'ya tepki veriyor.

Barıştan yana insanların, sürece destek vererek el atmalarından daha aşina ne olabilir?
Ama burası Türkiye değil mi? Pardon.
EKLER:

* "Masum değiliz, hiçbirimiz" diye şarkı yaparken Sezen Aksu, (Deli Kızın Türküsü albümü, 1993); sen neden bahsediyor sanıyordun, sadece Bosna Hersek'teki olayların açtığı acıdan mı?

* Bir insan aynı anda nasıl hem Ertuğrul Özkök'ün en sevdiği kadın hem de Yıldırım Türker'in dostu olabilir bilemiyorum.
İnsan, insan kalacaksa taraf olmak zorundadır. Olmayanlar Sezen Aksu olur ve herkesin sevgilisi olarak ölür.
Bence insanın tarihine yazılan en büyük kara leke de budur.

(zenizedi, #11211426, 18.09.2007 ~ 29.08.2009)


* Sezen Aksu'nun açıklaması:

"Ben, Sayın Başbakan'ın açılımını önemli ve cesurca bulduğum için sadece ve sadece 'Vatandaş Sezen' olarak aradım. Bu konuda en azından adım atılmasının bile güzel olduğunu düşündüm. Benim de tabii ki bu gelişmeler yaşanırken güzel ülkem ve tüm vicdanlar adına karşı çıkabileceğim veya tamamen destekleyebileceğim noktalar olacaktır. Tek isteğim bu ülkede kardeşçe, birlik beraberlik içinde yaşamak ve gepegenç çocukların artık ölmemesi. Ama nerede durulacağını da çok iyi bilirim. Burada duruyorum. Başka da bir amacım yok. Lütfen bütün bunları, bu duygularımı Başbakanına iletmek isteyen ana kalbi taşıyan bir vatandaşınızın düşünceleri olarak alın."


* Türkiye'de belirli bir alanda en çok zarar vermiş kişiler, en çok sevilen ve plaketlendirilen/ödüllendirilen/ölümsüzleştirilen kişiler olabilir. Şahsi olarak Sezen Aksu'nun bende hep özel bir yeri oldu ve kendisini takdir de ederim, ama bugün Türk Pop Müziği'nin salt duygular-şehvet-aşk çevresindeki sözleri ve sıradanlaşması-pespayeleşmesinde;   "biraz Arabesk, biraz funk, biraz hip-hop, biraz biraz opera katılmış pop şarkıları" şeklinde "ortaya karışık menü"nün yaygınlaşmasında   kendisinin hem şarkıcı ve "kraliçe" hem de söz-müzik yazarı olarak ciddi bir payı var. Bu kadarını da mı söyleyemeyeceğiz yoksa?EK: 12 Eylül Referandumu'nda tarafını "Yetmez ama Evet" olarak seçmesi nedeniyle, bayağı hırpalama ve saldırıların öznesi haline geldi Sezen Aksu.
.

3 yorum:

nihat dedi ki...

Ülke ve dunya hakkında elle tutulur hic bir bilginiz olmadığı goruluyor. Gordugum kadarı ile çok kolay manüpile edilen orta sınıf içinde oraya buraya savruluyorsunuz. En komiği de Zulfi Livaneli ve Sezen Aksu'yu sol bile goruyor olabileceğinizi düşünmem.

canilecanan dedi ki...

"Her şeyi bir ben bilirim" düşüncesine sahip değilim, öğrendikçe gelişiyorum. Düşünce sistematiğine bakarım, özeleştirimi de o açıdan yöneltirim. Yoksa dün (yani geçmişte) çok tepki verdiğim bazı şeylerin daha doğru bilgilerini öğrendikçe; tepkilerimin yanı sıra artıların da olduğunu görüyorum. Buna da olgunlaşma diyorlar sanırım.

Ne var ki yaşamımın hiç bir döneminde Zülfü Livaneli ve Sezen Aksu'yu "sol" olarak görmedim. Tabi ki bu blogda bütün yaşamımı ve bütün düşüncelerimi paylaşmıyorum. Ne var ki okuduğunuzu anlamadığınız ortada. Adı geçen bu isimleri kutsayan ben değilim, ister "sol" adına olsun, ister "sanat" veya her ne derseniz artık...

nihat dedi ki...

"okuduğunuzu anlamadığınız ortada" demişsiniz ya..
Bakın ben ne yazmışım,
"En komiği de Zulfi Livaneli ve Sezen Aksu'yu sol bile goruyor olabileceğinizi düşünmem."
Yani komik olan benim öyle düşünmem... :)