31 Temmuz 2009 Cuma

Hilmi ÖZKÖK

Ergenekon 3. İddianamesi'nin gündeme düşüşüyle beraber gene başladı (yine, yeni, yeniden) Hilmi Özkök güzellemeleri...
Doğrusu Askeriye sevdalılarının bu bitmek bilmez "Hilmi Özkök paronayaları"nı anlayamıyorum ben.

Hiç kimse çıkıp, "Aslında dinci olmayan Kenan EVREN'in, İmam Hatiplerin ve dincilerin önünü ne kadar açtığından; 28 Şubat'ın dincileri aslında ne kadar şiddetlendirdiğinden; Yaşar Büyükanıt'ın 27 Nisan 2007 e-muhtırası sonrası şiddetle artan AKP oylarından (27 Nisan muhtırasına karşı 22 temmuzda AKP'ye verilen tepki oylarından)" bahsedediyor mu?
Hayır.
Peki, dinci olmayan bu gibi Genelkurmay başkanlarının dincilere yaptığı yadsınamaz büyük hizmetlerden bahsediyor mu?
Hayır. Varsa yoksa Hilmi Özkök!

Ne yapmış, ne demiş basına peki Hilmi Özkök?

"Hukuka saygılıyım" demiş. "Şu aşamada dava hakkında konuşmam doğru olmaz" demiş. Başka söyledikleri de var; verdiği ifadesi hakkında söylediklerine açar internetten (*) bakarsınız. Yaptığınız işe saygı duyuyorsanız da, o öğrendiklerinizi çarpıtmadan, ne söylemişse aynen o şekilde yansıtırsınız.
Adı geçen şahsın değil; onun hakkında başkalarının ve kimi gazetecilerin yorumlarını "Hilmi Özkök'ün sözleri" şeklinde yansıtarak iftira atmazsınız.


"Asker yıpratılmaya çalışılıyor!" diye feveran edenler, sözüm size.
Bu ülkede kimse bunu bu kadar kolayca başaramaz. Ancak bunu aslen başaran sizlersiniz. Ve tavırlarınız. Sürekli olarak Askeriye içinde bir bölünme varmış gibi olayları yansıtıyor, ve dahi bu bölünmeyi arzuluyorsunuz. Merakla araştırıyorum, Özkök'ü araştırdıkça hayran oldum ben. Şahsına karşı olumsuz bir şekilde sunulan argümanlara, sıradan vatandaş penceresinden hayırhah bir anlam bulamadım. Sizin açınızdan üzgünüm maalesef.


Fikret Bila ile yaptığı, Milliyet'te yayınlanmış röportaj dizisinden:
(*) Çözüm diyerek yanlış işler yapılmamalı
(**) Silah bırakan PKK, ulusun merhametine sığınabilir
(***) Kanunsuz iş yaptıklarından emin olsaydım ihbar ederdim


18 Mart 2006'da Harp Akademileri Komutanlığı'nda yaptığı tarihi konuşmasından alıntılar: (bkz)


EK: Bu yazıya ait Yorum bölümünde, Hakkı Devrim ve Erman Toroğlu'nun Hilmi Özkök yorumlarına yer verilmiştir.

2 yorum:

canilecanan dedi ki...

99'dan beri takip ettiğim bir gazeteci olan Hakkı DEVRİM'in Radikal gazete arşivinden bazı Hilmi Özkök yorumları:

"Em. Org. Hilmi Özkök, benim için de şu son dönemin en göz dolduran genelkurmay başkanıdır; aklıma ve gönlüme en yakın, en tanıdık geleni."
(13/03/2008)

"Gelmiş geçmiş genelkurmay başkanlarımız arasında, konuşma metinlerini en beğendiğim Genelkurmay Başkanı da oydu.Sık konuşmaması ve lafı uzatmaması da meziyetleri arasındaydı."
(01/06/2007)

"Hilmi Özkök Paşa bir adım daha atarak «Ben demokrat bir kişiyim, bununla iftihar ediyorum» diyen komutan oldu.Türkiye'ye, cumhuriyete, Atatürk inkılaplarına, millî bütünlüğümüze ve bölünmezliğimize sahip çıkışını, şu güncel ilaveyle tamamlayan komutandır:
- «Demokrasi, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu tek şeydir.»
Diğerleri tamamdır da, tek noksan bu kalmıştır anlamında değil elbette. Ama geldiğimiz noktada en çok hizmete ve himmete muhtaç kavram budur, diye alıyorum ben. Ve bu hatırlatmanın, bir genelkurmay başkanının Meclis Başkanı'na veda ziyareti sırasında yapılmış olmasını da ayrıca anlamlı buluyorum. Emekliye ayrılan Hilmi Özkök Paşa bir aydındır. Yerine gelene ve geleceklere örnek olmasını dilediğimiz bir asker."
(29/08/2006)

"Fevzi Çakmak'tan beri (onun böyle bir meselesi ve iddiası söz konusu olamazdı) gelmiş geçmiş genelkurmay başkanları arasında demokrasiyi en içine sindirmiş olanı Org. Hilmi Özkök'tür desem, itiraz eder misiniz?Ben, böyle değerlendiriyorum.
Kürsüde kasılmaya hiç gerek duymadan, böylesine rahat ve samimi -ve elbette o nispette inandırıcı, güven verici- bir Genelkurmay Başkanı görmenin hazzını, huzurunu söylemeden geçiştiremezdim. Demokrasimizin, daha öncesiyle kıyaslanamayacak kadar sağlıklı olduğunun işaretidir."
(14/04/2004)

canilecanan dedi ki...

Bir de Erman TOROĞLU'nun, Hilmi Özkök'ün emekliliğine çok az bir süre kala yaptığı açıklamaları var. O ve türevleri için gelsin:

Ben çok demokratik bir Genelkurmay Başkanı istemiyorum abi. Benim Genelkurmay Başkanım yumruğunu masaya vuracak. Ben asker genelkurmay başkanı istiyorum. Çok anlayışlı, çok beyefendi, çok demokratik genelkurmay başkanı istemiyorum abi! Öyle sivil toplum örgütleri, yok çok içeri girdin, çok dışarı çıktın... Ben girerim abi! Sokaktaki insan da asker gibi adam istiyor abi! Yumruğunu koyacak, diyecek ki "asker istiyor!"

---
Milliyet'in bir muhabiri olan Mehmet Demirkol bir soru sormuş Erman Bey'e:
"Demokrat olmak insanların yaralanmasına veya şehit düşmesine nasıl yol açıyor acaba?"