3 Haziran 2009 Çarşamba

OYUNLAR / GAMES

Bazı oyunlar var, son zamanlarda bunlarla eğleniyorum. Özellikle aşağıdaki 3 tanesiyle haşır-neşir durumdayım diyebilirim.
Bir tanesi zaten aşina olduğumuz bir kutu oyunu. Diğeri "kelime oyunu" oynamak istediğimde aklıma gelenlerden. Sonuncusunu ise yeni keşfettim.


--BOGGLE--

Bir kelime oyunu. İngilizce oynanıyor. Boggle Supreme versiyonunu oynardım internette eskiden. Şimdi farklı müzik seçenekleri gibi eklemelerle yeni bir sürümü de mevcut.
Kutudaki harflerin karıştırılmasıyla gelen rastgele dizilimi kullanarak yeni anlamlı kelimeler üretmeye çalışıyorsun. Tek şart harflerin bitişik olacak şekilde seçilebilmesi.

Süre kısıtlamalı/Süresiz; Easy/Medium/Hard/Expert gibi çeşitli zorlukta seçenekleri var. Süreli (2-3 dakika sürecek gibi) ve zor seçimde oynuyorum ben. Bilgisayara karşı yarıştığın bu süre sonunda bulduğun kelimelerin toplam puanına bakılıyor. Ara ara madalya filan alıyorsun. Uzun ve çok sayıda kelime buldukça madalyaların artıyor vs... (Zaten epi topu 5 madalya var.)
Kendi adıma bu oyunda yeni kelimeler öğrenmekten çok ne kadar kör olduğumu ve göremediğimi veya o dizilimi hayvanoğlu hayvanın nasıl bulduğuna filan şaşıyorum.
Download Boggle! (Soldaki)
Download Boggle Supreme! (Sağdaki)
--MONOPOLY / BORSA--

Bildiğin Borsa oyunu işte! Çocukken bunu kutu halinde alıp oynamak öyle kolay değildi, zira o zamanlar daha 80lerdi! :p
Şimdi çocukken erişemediğimiz bu oyunu internetten oynayabiliyoruz. Monopoly Here and Now versiyonu sanki daha hızlı indirilebiliyor ve daha neşeli seslendirilmiş gibi.
Yahoo Games'in hizmetlerinden...

Download Monopoly! (Soldaki)
Download Monopoly Here and Now! (Sağdaki)
--FLOWER PARADISE--

Bu da tesadüfen bulduğum bir oyun. Daha yeni başladığımdan, 1 saat süreli download'larla işin başındayım. Bir son'u olan oyunlardan değil sanırım, öyle eğleniyorsun işte...
Japon Bahçesi, Hawaii Bahçesi, Fransız Bahçesi gibi atraksiyonlar var. Puzzle'ları çözüp (Bildik Alchemy oyunları) puan toplayıp birikenlerle de satın alıp (tüketim toplumu mantığı)
bahçeni tasarlayıp güzelleştiriyorsun.
Çiçek, hayvan ve dekor puanların geliştikçe ilerleyebiliyorsun.
Basit bir oyun ama puzzle'ları zevkli geldi bana. Müzikleri filan da insanı rahatlatıyor. Sıkıldığınızda rahatlayabileceğiniz bir alternatif.


Download Flower Paradise!--Bu arada "1 saat süreli downloadlar" demişken, bu bloğun aynı zamanda ilk yazısı olan Ravenhearst oyununu yad etmeden geçmek yakışık almaz.

.

Hiç yorum yok: