2 Ocak 2009 Cuma

Mystery Case Files: Ravenhearst

Efendim, yeni yıla girdik gireli tekrar bu oyunla haşır neşir durumdayım.
Geçen yılın köhne bir geceyarısında bulduğum bu oyun hakkında az buçuk bilgi sahibi oldu beni bilenler zaten. Nihayet ben de 1 saat süreli downloadları peş peşe dize dize oyunun sonuna ulaştım.

Çok iyi bir bir puzzle oyunu bence. "Yok efendim biz İngilizcemizi geliştiriyoruz, yok kayıp nesneleri buluyoruz" meselesi değil bence, çünkü sadece bir "hiddenobject" oyunu değil. Komple bir bileşke. Buna bir de etkileyici müzikleri ve Dedektif Modundaki süre kısıtlaması da eklenince heyecan gazını da alıp sonuna kadar gitmek farz oluyor.

En başta da dediğim gibi, oyunu sabaha karşı bir saatte keşfetmiş olmamın da bu inatta payı olabilir. Müzikler ve efektleri sayesinde zaten benim gibi bir bünye direkt "Evet, ben bu olayı ve mevzuyu aydınlatmalıyım" ruh haline giriveriyor.
Özellikle kilitli kapıları açma bölümleri çok hoşuma gitti ve heyecan vericiydi. Çok sayıda oda, pek çok eşya olması da cabası. Süre kısıtlaması ile oynayınca, hem heyecan hem de 1 saatlik ücretsiz oynama süresi hızla bittiğinden hint'lere abanmamak işten değil. Şimdi tekrar baştan oynuyorum, sırf bu odaları bu kez ipuçlarını kullanmadan çözebilmek için. Sadece ilk kapı biraz saçma gibi, ezbere dayalı!Ayrıca öğrenmiş bulunmaktayım ki serinin devam oyunu olarak Return to Ravenhearst da mantar gibi yeşermiş bulunmakta. Az önce ona da bir başlayıp bir kaç kapı araladım ama fazla sarmadı beni. Bir sınıf arkadaşım, "Bu tarz devam işlerinin (devam filmleri ve kitaplarının) salt ticari kaygı ile çıktığını ve aynı etkiyi vermediğini" söylerdi, direkt onu andım. İşte nerdeeen nereye?

---

Mysteryville adlı başka bir oyunu da burada anmak isterim. Orada sadece kayıp nesne bulma ve bazı bölümlerinde "aradaki X adet farkı bulma" mevzusu vardı... Bir de Bu Amerikan Sineması, Secret Agent (gizemli ve yakışıklı CIA ajanımız oluyor bu) ve tuttuğunu koparan çekici meraklı kızın aşkını ne kadar sıradanlaştırdıysa artık....

Hiç yorum yok: