31 Ekim 2013 Perşembe

  Saray Muhallebicisi


Geçtiğimiz haftasonu, yeğenlerin okul alışverişlerini tamamladıktan sonra eve dönüş öncesi hep birlikte biraz dinlenmek, laflamak ve değişik bir lezzet keşfi için uğradığımız Bakırköy şubesi berbat bir Pazar öğleden sonra şoku yaşamamıza neden oldu.


Küçükler için istediğimiz dilim pastalar, kahve fincan altlığında servis edildi! Hem çok küçük ve düz değil  hem de o minnacık tabağın üstünde beyaz çikolata rendesiyle süslenmiş koca bir dilim frambuazlı pasta! (Üstelik çocuklar çikolatalı pasta istemişti, "Ondan kalmadı" diye sormadan frambuazlı pasta bir hamleyle önümüze konmuştu ama orasına takılmaya fırsat kalmadı.)
Bıçakla kesebilmek bir yana, çatal ile dökmeden bir parça alabilmek bile mümkün olmayan bir sunum.

Uyarımızı yaptığımızda ise o şubede pastaların hep bu şekilde servis edildiği ve bu güne kadar hiç bir şikayet olmadığı söylendi. Yılların Saray Muhallebicisi'nin eriştiği deneyim ve kalite bu yani.

Şaşkınlık içerisinde benim şef garsona tek söylediğim; çocuklar bir yana, bir yetişkin olarak kendisinin bu tarz bir (pasta tabağı olduğu iddia edilen) kahve tabağında, böyle neredeyse bir karış büyüklüğünde bir pasta dilimini tabaktan döküp saçmadan yemeyi başarıp başaramayacağıydı.  Karşılıklı bazı konuşmalar yaşandı.
Bu tarz olaylarda neredeyse her zaman olduğu gibi müşteriler/kalabalıklar/halk, şikayetçi olana ters ters baktı. Bu arada, masanın benim oturduğum tarafa yakın kenarının iyi silinmemiş olduğunu ve şerbetli yapışkan bişeyin kıyafetimin dirsek ve bilek bölgesine yapıştığını fark ettim.

Türkiye'deki en büyük sorunun kültür sorunu ve köylülük olduğu yönündeki inancım biraz daha perçinlendi.  (Gerçi sorun genetikte diyen de var.)


... Yazımı, Twitter'dan gelmiş göçmüş bir dervişin sözüyle noktalıyorum:
Halâ sıkıcı sosyoloji kitapları okuyanlar olumsuz 'küçük burjuva' tahlilleri yapıyor.  Ulan köylü, bulursan öp başına koy burjuva kültürünü.
(@dalgacidioskur)


Hiç yorum yok: