31 Temmuz 2010 Cumartesi

İsa ve Şekilci Din Adamları

.

Kritik anlarda, turnusol kağıdı gibi tuhaf bir yol gösterici olabilen biri İsa Mesih. Bunu bir kaç kez deneyimledim. Sonuncusu dün ilerleyen saatlerde oldu.

...

Hatırımda kaldığı kadarıyla şöyle bir şey okumuştum İncil'de:
Kral İsa, "Yargılama günü" de denen "koyunlar ile keçilerin birbirinden ayrıldığı Büyük gün" ile ilgili şuna benzer bir şey diyordu:
O gün bazıları bana gelip, yüce İsa bu neden böyle oldu? Biz senin isminle çok büyük işler yapmamış mıydık, veyahutta senin adını hep yüceltmemiş miydik? Peki bugün yazgımız niye böyle oldu?

Buna benzer bir metindi. İsa da:
Çekilin ey ikiyüzlüler!
(Buradaki vurgu bana mı ait yoksa?) Ancak babamın iradesini yapan, kurtuluş sadece onlaradır... gibi bir cevap veriyor.

Yani kirli sisteme enjekte olmuş din adamları ile, gösteriş dindarlarına olan hükmünü bildiriyor. (Bu anlatıda kibire de bir gönderme var bence.)


Şimdi son zamanlarda da ülkemizde bazı misyoner gruplar türedi biliyorsunuz. İsa'ya Tanrı der, manevi Baba'lardan bahseder, Ruh'un yüceliğinden bahsedip milliyetçiliği eleştirip Araplara küfreder filan... Yıldız Tilbe'ye, arabesk kültürüne çemkirenleri de gördüm (aynı Fazıl Say misali)...

Bunlardan "Katolik" olduğunu söyleyen biriyle karşılaştım mesela (ksanthos). Bu insanların gerçek yüzünü anlayabileceğiniz en kolay yöntem, toplumun ezilen/hor görülen/savunmasız kesimlerine olan yaklaşımlarını (mümkünse tenhada) gözlemlemektir. Bugün teknolojinin sunduğu bilimum imkanla bunu hayata geçirmek umduğundan daha da kolaylaşabiliyor.

...

Normalde blogumda dinlerle ilgili konulardan veya kişisel mevzulardan pek bahsetmiyorum, ama bunu yazmak istedim. Yazımı, Ek$i Sözlük'te "Din" başlığına yazmış olduğum bir entry ile sonlandırıyorum.

Din: Körü körüne itaat kültürü. Din dediğin şeyin penceresinden bakarsan: "İnsan'a gelmiştir, hayvanlara ve akli dengesi bozuk olanlara değil."
Önce insan ol(a)madıktan, insani değerler ve akıl yolundan gitmedikten sonra; adı ne olursa olsun din ancak bir oyuncak olur, başka bir şey de olmaz.

Hiç yorum yok: