9 Ekim 2009 Cuma

Gündemdekiler Kısa Kısa (Ekim 09)

Bazı başlıklar ve kişisel yorumlarımla Ekim ayına şöyle bir bakalım:


Ekim ayının ilk günlerinde, Deniz Seki tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
7 aydan fazla çeken hapishane günleri böylece bitmiş oldu. Kendisini azıcık tanıyorsam, zamanla gene bir musibete/belaya bulaşacaktır. Bayhan olayı, bilmem kaçıncı uyuşturucu olayı, aldatmalar/aldatılmalar... Kadın çekiyor bunları. Ne var ki mesleğini seviyor. Güzel şarkıları, müzikleri var. Uzun zamandır da kendi şarkılarını kendisi yapıyor.
Kadın olarak dünyaya gelmesi büyük bir şans; zira hem bedensel hem ruhsal olarak "kadın".

YÖK Başkanı'nın oğlu dayakçı çıktı ve okul arkadaşını hastanelik etti. Başlangıçta "Oğlumla ilgisi yok" diyen Yusuf Ziya Özcan, sonradan çocuğun ailesinden özür diledi.
Kendisinin bir gazeteye verdiği açıklamaları şöyle:
"Aslında benim oğlanın olayla ilgisi yok... 3. katın tuvaletine çıkıyorlar, ilk olarak benim oğlan bir tane vurmuş başka da vurmamış. Ama benim oğlan biraz büyük olduğu için sanırım hızlı vurmuş. Çocuk yere düşerken kalorifere ve lavaboya çarpmış."

Bu seferki YÖK Başkanı, YÖK kurumunu bence çok güzel temsil ediyor. "Benim oğlan" ve "Yere düşerken kalorifere ve lavaboya çarpmış" açıklamalarına bir yerlerden baya bir aşinayız halbuki.

MHP'li Oktay Vural, "Türk Milleti mozaik değil mermer" demiş. Erdoğan'a da "Mozaikistan Başbakanı mısın sen!" diye çıkışmış.

(Bu durumda kendisi de "Mermerlerin temsilcisi, Mermeristan Muhalefet Partisi Grup Başkanvekili" oluyor.)

Levent Kırca gazetecilere saldırdı. Bir zamanlar adının aşk dedikodularına karıştığı bir hanım ile görüntülendiğini fark edince sinirlerine hakim olamayan oyuncu, habercilerin üzerine yürüdü.

Kamer Genç'in "çiçek sulama" parodisini yapmaya benzemiyor tabii gerçek hayat.
O değil de... "Sanatçı topluma örnek olan insandır" zırvalarının beyinlere işlendiği ülkemizde, "Flaşların patlaması için yırtınan bi dolu hoppa varken ne diye Levent ustaya bulaşırsınız?" gibi internet tepkilerini okumak gerçekten şaşırtıcıydı. O Levent Kırca değil miydi "Maraba Televole!" deyip pis pis sırıtan? Senelerce dinledik. Bu kadar da balık hafızalı olmayalım artık.

Orhan Pamuk'a dava yolu açıldı.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yazar Orhan Pamuk hakkında, İsviçre'de yayımlanan bir dergiye verdiği röportajdaki "30 bin Kürt'ü ve 1 milyon Ermeni'yi öldürdük" sözleri nedeniyle manevi tazminat davası açılabileceğine karar verdi.

Mayıs ayında başlamıştı zaten bu süreç.

Ve Ergenekon: Yarbay Dönmez'e oybirliğiyle tahliye.
Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatlarla ilgili yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez'in oybirliğiyle tahliyesine karar verdi.

Radikal gazetesindeki haberin yorumları ilginç: (bkz)

Hiç yorum yok: