19 Şubat 2019 Salı

Az gittik  Uz Gittik

      Zaytung haberi değil, Gerçek!

Bu blogda yazmaya ilk başladığımda, 2009 yılında yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını yayınlamıştım. Bir şirketin, Türkiye'deki ünlülere karşı güven konusunda yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre  1. olan  Seda Sayan ve Cem Yılmaz  iken,  2. sırada  Uğur Dündar,   3. sırada ise  Beyazıt Öztürk  yer alıyordu.  (bakınız:  Gündemdekiler Şubat 2009)

Aradan neredeyse 10 sene geçtikten sonra bu kez Gezici Araştırma'nın yaptığı çalışmalara göre son yılların "en güvenilenleri" ise şöyle çıkmış, görsele bakalım:


İlk defa gördüğümde resimdeki tiplere şöyle bir baktım da... Neredeyse tamamı benim bu blogda eleştirdiğim popülist kişiler.  (Uğur Dündar,  bu listelerin demirbaşı galiba?  Dönüp dolaşıp yine ona çıktık.)

Yani ülkede ciddi bir kültür ve zeka sorunu var derken boşa konuşmuyoruz. Son yıllardaki veriler  Türkiye'nin ve halkının büyümek, daha da gelişmek istediğini ortaya koyuyor;  beri yandan insanlarımızın gözü çöplükte! Bu böyle devam ederse büyüme yalan olur,  not düşelim.

Bu arada Gezici Araştırma'nın daha çok CHP çevrelerini araştıran, yanlı bir oluşum olduğunu da ekleyeyim. Mesela şu yandaki grafik, onların 2015 Haziran seçim tahminleriydi. CHP şahlanarak birinci parti olarak geliyordu ve AKP gidiciydi. Toz pembe yalanlarla kitlelerini dolduruşa getirip duruyorlardı.

Anlaşılıyor ki Türkiye'nin bir muhalefet sorunu var. İçeriksiz ve bomboş bir muhalefet yaparak, (dahası yıkıcı unsurlarla el ele)  Türkiye'yi Ak Parti'ye adeta kilitlediler. Tüm olanlara rağmen, seçmenlerin gidip gelip oy kullanmasıyla da sistem normalmiş gibi işlemeye devam ediyor; oysa demokrasi için alternatifler olmalıdır.  Bunlar bir alternatif değil asla.  Yaptıkları da masa başı muhalefetidir daha çok. O nedenle sosyal medyada sesleri çok çıkar, sonuçlar alındığında ise "makarna-bulgur, cahiller...!" vesaire şeklindeki sövgü ayinine başlarlar.  Yalanlarla yaşar boş sözlerle kafa şişirirler.  Zaten bu durum,  şu "en güvenilirler"  listesiyle de meydandadır.

Bol bol "gave muhabbeti" yapıp üç enter'la yıllardır köşeleri kapan bir adamın, bazı sayfalarını görünce dumura uğradığım anaokul seviyesini yer yer zorlayan kitabına 2500 TL verebilmeyi başka sözlerle tanımlayamıyorum açıkçası.  Değil ki  "en güvenilir"  seçmek!

Sözlerime burada son verirken, Gezici Araştırma'ya bu çalışmaları için teşekkür etmek istiyorum. "Uzak durulması gerekenler listesi" gibi bişi yapmışlar aslında.  Bakıp kendimize de bir çeki düzen vermemiz gerekebilir  :)

(Listenin tamamını,  yazının sorundaki Yorumlar bölümüne ekliyorum. Bir başka yazıda gözüşmek üzere canlarım.)

2 yorum:

canilecanan dedi ki...

Gezici Araştırma'nın anketine göre Türkiye'nin en güvenilir isimleri:

1. Uğur Dündar
2. Acun Ilıcalı
3. İsmail Küçükkaya
4. Hande Fırat
5. Ahmet Hakan
6. Didem Arslan
7. Vahap Munyar
8. Yılmaz Özdil
9. Fatih Portakal
10. Fatih Altaylı
11. Müge Anlı
12. Canan Karatay


(İşin ilginci... Bizim ülkeye dışarıdan gelenlere de bir haller oluyor. Bana durmadan Canan Karatay övgüsü yapanlar var. Suyundan mıdır aşından mıdır bilemedim bir tuhaflık var coğrafyada.)

canilecanan dedi ki...


Serinin diğer yazıları:

Uydurma haber değil,  "Hepsi Gerçek!"

Uydurma haber değil,  "Hepsi Gerçek!"-2

Uydurma haber değil,  "Hepsi Gerçek!" -4