27 Mayıs 2015 Çarşamba

 "Eveleme Geveleme Develeme  BİTTİ!"


Nazan Öncel'in pek keşfedilmemiş,  özel ve vurucu bazı şarkıları vardır. Onlardan birinin adı bu.  Eskilerden, 90'lı yıllardan...

"Doksanların herhangi bir yerinde aşk yaşadıysanız, bu şarkı size eşlik etmiştir. Doksanlara ait bir 'aşk yaşayamama' sorununuz varsa bile, size eşlik edecek parçadır bu. Daha güzeli gelmemiştir. Daha geniş anlatımlı sözler doğmamış ve doğrulmayacaktır.  Hem naz, hem sitem, hem kırılganlık, hem boşvermişlik bir parçaya sığar mı;  sığarmış kardeşim"  diyor bir Ekşi Sözlük yazarı.

Sözleri:
Olmadı/ Kalbim bunu saymadı
Postadan tek bir mektup çıkmadı
Gözlerim 1 gün uyku tutmadı
Olmadı Olmadı Olmadı
Annesi doğru bulmadı
Olmadı Olmadı Olmadı
Telefonu bile açmadı

EVELEME GEVELEME DEVELEME BİTTİ!
Kitabına uymadı  Uymadı gitti
Jetonu mu yoktu?  Aramadı geçti
Velhasıl bitti

Olmadı/ Ele güne karşı olmadı
Verdiği adresler de çıkmadı
Uymadı/ Hesap kitap tutmadı
Olmadı Olmadı Olmadı
Mum gibi söndü,  Yanmadı
Olmadı Olmadı Olmadı
Gürültüye gitti/ OlmadıKimi ünlü şarkıcıların böyle hayret ettiğim bombaları vardır. Nasıl oluyor da bu kadar az biliniyor bu parça, derim.  Mesela Fatih Erkoç'un "Penceremden Gökyüzüne",   Sezen Aksu'dan  "Deli Kızın Türküsü" ve "Bir İstanbul Hatırası"  gibi...

Neyse.  Nazan Öncel gibi bir şarkıcı bir daha Türk Pop'una gelir mi bilinmez.  Videosunu paylaştığım şu şarkısına bakalım mesela. Oldukça kısa, akıcı, hareketli ve neşeli bir melodi. Sözlerine bakarsanız, duru ifadelerle sanki bir umursamazlık!
Ve sonuç: Maksimum can acıtıcılıkta vurucu bir şarkı.  Aşktan arta kalan hayal kırıklıkları!  Bir aşkın ruhunuzda yaktığı mumun söndüğünü hissettiğiniz anda yükselen mehter marşı!
Üstüne bir de Nazan Öncel'in ilk çıkış ruhunu taşıyan -iplemez havalarda- bir klip de çekmişler şarkıya, blogumda da bulunsun istedim bu benim için özel parça.

Nasipse, yaklaşan yerel seçimler üzerine ufak enstantaneler ile görüşmek üzere.

Hiç yorum yok: