24 Kasım 2014 Pazartesi

  IŞİD-Kobane saldırı protestoları

(ÖNCELİKLE ÖZÜR DİLERİM; YAZI ÇOK GECİKTİ)

6-7 Ekim 2014  Kobani Eylemleri...
45 kişinin can verdiği, okulların yakıldığı, marketlerin yağmalandığı olaylar...


Bu "Devrimci Ahlak" dediğiniz bilim-kurgu kavramı market soymak, kuyumcu soymak,  ATM soymak  falan mı oluyor?
E onun adı vardı zaten  :/ .. (@emrekare)

PKK kampanya yapmış.. BİM'den ne alırsan bedava .. (@IzzetCesur)


Van Erciş'te  100 e yakın dükkan ateşe verilmiş bugün.  Yakanlar Kürt, dükkanı yakılanlar Kürt.  Bu şimdi Kürt ayaklanması mı oluyor?
Tarihe şahit oluyosunuz.  Amerikan köpekliği insancıklara neler yaptırıyo.  Abd bizi ihya edecek sevdası. .. (@kimbuCOOOL)

Yeryüzünün en parlak ve müreffeh medeniyetini kurmalarının önündeki engelin RTE ve AKP olduğuna inanan Kürtler var. Hoş, Türkler'de yok mu? . (@erdemabaka)
Timsah gözyaşları eşliğinde, "Öteden beri gül bahçesi olan bu ülkenin barış süreciyle birlikte mahvolduğu"  algısı oluşturmaya çalışıyorlar. . (@Lawrite)
Muhtemel bir bağımsızlıkta Kürt devletinin değil Kürtlerin refahı mühim olacaksa kıymeti var.  Umarım Kürtler TC tecrübesinden ders almıştır. (*)


Aşağıda Batman'dan vandallık görüntüleri... Bu şiddetin Kobani'ye faydası ne?

"Harap edilen binaları, sokakları, araçları tamir etmek kolay. Ama “serhildan” dedikleri bu vandalizmin tahrip ettiği duyguların tamiri öyle kolay olmayacak.
Çözüm sürecini başlatma cesareti gösteren iktidar için sürecin en zorlu kısmı, Türk halkının duygularını dönüştürmekti. AK Parti süreç boyunca en büyük çabayı 30 yıllık PKK terörünün kurbanı ve mağduru olan geniş kitlelerin duygularını dönüştürmek için harcadı, sonuçta bunu başardı da... Geniş kitleler acılarını bağırlarına basıp PKK'yla müzakere yapılmasını da, dağdan inen PKK'lıların affedilmesini de, hatta Öcalan'ın ev hapsine alınmasını bile sessiz kalarak onayladılar. İki yıldır bölgede olup biten birçok şeyi; okulların yakılmasını, Lice “direnişlerini”, karakol eylemlerini, korucu ölümlerini bile sineye çektiler.
Peki sonuçta ne oldu?
Karşılarında yine yakıp yıkan, kan döken, şehirlerini cehenneme çeviren, Ankara'nın düşmesinden söz eden bir örgüt buldular. Sanki hiçbir şey olmamış, hiçbir şey değişmemişti.
...
Nedir istedikleri?  Kobani'ye yardım mı?  Yardım isteyen böyle mi yapar?
Arkalarında 19 ölü, yüzlerce yaralı, harabeye dönmüş caddeler, sokaklar, işyerleri, araçlar ve en kötüsü umudu kırılmış yığınlar bıraktılar.
Ben,  geniş kitlelerin bu travmayı kolay kolay atlatabileceğini düşünmüyorum. İki gündür yaşanan olaylardan sonra, kitlelerin “Bu örgütle çözüm süreci yürütülebilir mi” konusunda, neredeyse sıfırdan yeniden ikna edilmesi gerekecek."
(Gülay Göktürk,  "Yeni bir deneme".  09 Ekim 2014 - Akşam)............ «Kürt hareketinin siyasî önderleri maalesef çok vahim bir hataya imza attı. Bunu yaparak Kobani Kürtlerine de zarar verdi. Bütün bu olaylar toplumun belli kesimlerinde Kürtlere duyulan öfkeyi körükledi.  Bu şartlar altında hükümet Kobani için bir şeyler yapabilecek idiyse de artık yapamaz. Çünkü bu yönde atacağı her adım toplumun ağırlıklı bölümünün şiddetli tepkisiyle karşılaşır. Belki de en büyük kayıp, Gülay Göktürk'ün de işaret ettiği gibi,  Kürt halkıyla Türk halkı arasındaki güvenin tamiri zor biçimde yara almış olmasıdır.
...
Türkiye'nin Kobani politikası her yönüyle değerlendirilebilir, eleştirilebilir. Eksikleri ve hataları bulunabilir. Hükümetten somut bazı şeyleri yapması istenebilir. Bunun için kampanyalar, yürüyüşler, mitingler düzenlenebilir. İmza kampanyaları ve oturma eylemleri gerçekleştirilebilir. Bunların hepsi meşrudur. Ancak, istediğimiz olmuyor diye şiddete sarılmak, binaları kundaklamak, insanları linç etmek asla kabul edilemez. Ayrıca amaca da hizmet etmez.
...
6 Ekim şiddeti adını verdiğim şiddetin hiçbir meşruluğu yok. HDP'nin basiretsiz ve arkaik solcu yöneticileri şiddeti tahrik ve teşvik etti. Yakılan her iş yerinde, evde, binada, öldürülen her insanda onların da sorumluluğu var.
Umarım Kürt siyasetçiler yaşanan acı olaylardan gerekli dersleri çıkarmışlardır. .. Türk solu mu dediniz? Onlardan hiç umudum yok, onlar umutsuz vaka!»       Atilla  YAYLA

Türk Solunun şiddete karşı çıkmaması üzerine ise şu notunu düşmüş hoca:

"Ortodoks sosyalist çizginin Kürt hareketine bir hediyesi de şiddet meftunluğu. Kürt önderlerin çoğu Leninist, Stalinist. Bunu söylerken sosyalizmin Kürt hareketinde şiddet eğilimini açıklayan tek faktör olduğunu iddia etmiyorum, sadece en önemli faktörlerden biri olduğunu söylüyorum. Türkiye solu zaten şiddete meftun. Bir ilke meselesi olarak şiddete karşı çıkmıyor.  Liberaller gibi sadece nefsi müdafaa şiddetini meşru görme eğilimi yok. Türkiye solu şiddeti seviyor, kutsuyor. Karşı olduğu şiddet diğerlerinin şiddeti.  Kendi şiddeti ise sadece meşru değil aynı zamanda yararlı ve gerekli. Bu zihniyeti yansıtan sürüyle olaya ve olguya şahit olduk. En yakındakilerden biri Gezi olaylarında sergilenen şiddet sevdalısı tavırdı. Şimdi listeye Sosyalist Kürt hareketinin 6 Ekim kıyamıyla bir yenisi eklendi. 6 Ekimden sonra HDP'nin çağrısı üzerine sokağa inen şiddet sever Kürt ve sol militanlar yaktı, yıktı, öldürdü, yağmaladı."
("Basiretsiz Kürt siyasetçiler ders alır mı?"  Atilla Yayla.  11 Ekim - Akşam)
'Oğluma işkence yapılırken balkondan kadınlar zılgıt çekmiş'
Çocuğu işkence edilerek öldürülen bir baba şöyle diyor:
......... "Oğlum köseydi. Cesedini de bu nedenle ve ameliyat izinden teşhis ettim. Sadece sırtında yaklaşık 50 bıçak izi vardı. Yakmaya çalışmışlar, araba ile üzerinden geçmişler.  Görgü tanıklarının ifadesine göre çocuklara işkence yapılırken balkondan seyreden kadınlar zılgıt çekerek  'Yakın bunları'  demiş. Bunu söyleyenlerin çocuğu yok mu?"

Bu ölü çocuklardan Yasin Börü'nün ailesi ile bir medya kanalı kısa bir çekim yaptı. Ailenin, özellikle kadının acısı, bunu genelde alışık olduğumuz yoğun çığlıklar atıp bağırarak değil içinde eriterek ve eriyerek yaşaması... Karı-Koca yaşarken ölmüş gibi olmuşlar sevgi dolu oğulları öldürülünce... Sırf dindar ve dini kurallara bağlı yaşamaya çalışıyorlar diye öldürülmüş insanlar... Burada bir video çekimi de var yapılan konuşmanın:  http://t.co/xmjSXnio0o

Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26), Yusuf Er (18) ve Hüseyin Dakak (19) kurban eti dağıtırken protestocuların saldırısına uğramışlar. Yoksulların bayramda evlerine kurban girmesini sağlamak için çalışan dört gençten üçü bir grubun silahlı ve bıçaklı saldırısının ardından sığındıkları binanın üçüncü katından aşağıya atılmış.  IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla binadan atılan üç gencin cesedine işkence yapılmış, ayrıca gençlerden 16 yaşındaki Börü'nün üzerinden arabayla geçilmiş,  Hüseyin Dakak'ın ise başı taşla ezilmiş. Cesetleri tanınmayacak hale gelen Börü, Gökgöz ve Dakak;  aileleri tarafından güçlükle teşhis edilebilmiş.

.......... "Bir grup sokak ortasında onları sıkıştırmış.  Onlar da kaçıp bir eve sığınmışlar.  Evdeki kadın onlara karışmamış fakat eşi dışarıdaki saldırganlara telefon açıp  ‘IŞİD'cılar burada’  demiş.  Onlar da IŞİD üyesi olmadıklarını belirtmişler ancak ikna edememişler.  Bunun üzerine ev sahibi saldırganlara kapıyı açmış. Onlar da 4 genci silahla taradıktan sonra Yasin ve iki arkadaşını üçüncü kattan atmış.  Bu da yetmez gibi cesetlerine de işkence yapılmış." "IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle vahşice öldürüldüler.  Kurşun sıkıp öldürdünüz anladık,  ama cesetlerine işkence yapmak ne demek?"

Hasan Gökgöz'ün babası:
.......... "Tüm PKK'lılardan, Selahattin Demirtaş'tan ve Zübeyde Zümrüt'ten davacıyım. Bu insanları kışkırtıp sokaklara salan herkesten davacıyım. Ben mi Kobani'yi düşürdüm? Sen hangi haktan bahsediyorsun? Demokrasi, insan hakkın nerede? Şehri harap etmek insan hakkı mıdır? Sen çoluk çocuğu sokağa dök... ABD'ye gidip 5 gün kaldın. Demek emri oradan aldın."
Bingöl  Saldırısı
Kobani ateşi Türkiye'yi yaktı.
Bingöl'de Polis'e pusu:  2 şehit  (9 Ekim 2014).
Gaziantep'te çatışma:  4 ölü.
Bingöl'de aralarında İl Emniyet Müdürü'nün de bulunduğu polislere yönelik silahlı saldırıyı PKK üstlenmedi.  (Saldırının PKK'nın silahlı kanadı HPG tarafından düzenlenmediği iddia edilen bir açıklama yayınlandı, örgütün Abdullah Öcalan'ın 15 Ekim'e kadar verdiği süreye uyduğunu ve eylem düzenlemedikleri söylendi.)
..... Twitter'dan bir yorum:  Bingöl saldırısını HPG'nin yapıp yapmadığı başka mesele.. Burada asıl önemli olan,  saldırıyı üstlenmiyor oluşudur.

Kişisel Yorumum: .............
Faşist Kürtler iş başında!
Demek ki meydan bunlara kalsa tek bir muhafazakar Kürt bırakmayacaklar.
Ölüler kıyaslanmaz. Ölüleri sınıflandırıp kıyaslayanlar, bazılarını yüceltip bazılarını görmezden gelenler, hatta yok etmeye çalışanlar var.  "Berkin Elvan" adını dillerden düşürmeyenler... Bu son kalkışmada cesedine işkence edilerek öldürülen gençleri görmedi, anmadı bile... Ki buradaki gençlerde olaylara karışma da yok. Olay günü kurban eti dağıtan, kendi halinde kendi yolunda lekesiz insanlar, türlü insan görünümlü hayvanlarca hunharca öldürülüyor;  "insan hakları" güzellemesi yapanlarda ve maskeli politik doğrucularda tık yok! ... İyi oldu gerçi. Maskeler düştü, zombi suratlar göründü! "Demokrasi ve hukuk devleti" diyenlerin en işine gelmeyenlerin bu ikisi olduğuna gelmedim bile daha.
Her şey olup bittikten sonra, Halkların Demokrasi Partisi adlı siyasi oluşumun Twitter'daki paylaşımı şu idi, sanki bütün bu olaylar için sokağa dökülme çağrısı yapan kendisi değilmiş gibi:

HDP-DBP-DTK-HDK: Bizler hem ülke içinde, hem de dışında halklarımıza yönelen tehdidi Hükümetle birlikte
çalışarak bertaraf etmek istiyoruz. .. (@HDPgenelmerkezi)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan. Bakan Elvan, vatandaşları provoke eden ve terörist grupları silahlı mücadeleye davet eden Twitter hesaplarının engellendiğini açıkladı.
Bazılarına göre ise HDP ateşe atıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "provokatör" dediği kişileri, partisi HDP'nin Twitter'da takip ettiği ortaya çıktı.  Militanlar internetten infaz talimatı veriyordu.
PKK'nın gençlik yapılanması, YDG-H ismiyle hareket ediyor. YDG-H Twitter hesaplarında yaptığı çağrılar ile olayları organize etme gayesi güttü, deniyor. Halktan silah toplama çağrılarının bile yapıldığı hesaptan, HÜDAPAR üyelerinin görüldükleri yerde öldürüleceği de duyurulmuştu.
Peki ya  Selahattin Demirtaş  CumhurBaşkanı  seçilmiş olsaydı? (@erdemabaka)   Etyen Mahçupyan'dan alıntılar:
"Son dönemin en parlak genç siyasetçisi (Demirtaş'ı kast ediyor)  bizzat kendi partisince itibarsızlaştırıldı. Bundan böyle ‘Türkiyelilik’ iddiası uzunca bir süre için sadece mizahi bir iddia olacaktır.
Velhasıl yaşanan bu olay son yılların en akılsız, en talihsiz hamlesiydi. ... Demokratikleşmenin doğal unsuru olarak görülen Kürt siyasi hareketi bugün itibariyle maalesef bir hayal kırıklığıdır."
("Akılsızlık ve Hayal kırıklığı",  Etyen Mahçupyan.  14 Ekim 2014 - Akşam)Gezi olayları,
paralel darbe teşebbüsü,
şimdiki sokak olayları...
dünde kalacak olanlar ile yarını kuracak olanlar her adımda netleşiyor.
(@mkarabasoglu)

Bir siyasi kararın ilk nirengi noktası sonucu gözetmektir.  HDP Kobani'deki hezimeti örtmek adına siyaseti dışlayan tarihi bir hata yaptı.
Markar Eseyan

Olayların bu noktaya gelmesinin nedeni PKK/HDP çizgisinin izlemiş olduğu sorumsuz,  şımarık siyaset anlayışıdır.  Hiçbir kanıt ileri sürmeden "Hükümet IŞİD'e destek veriyor" diyen,  Esed'le kantonculuk oynayanlar sorumlu. Bugün bölgede kendinden başka kimseye yaşam alanı tanımayanlarla aynı safta olmadığım için çok şükür içim rahat.  Kobani'den gelen tüm sığınmacılara kapısını açan bir hükumetten bahsediyoruz. . (@erkanshen)Selahattin Demirtaş:  "Türkiye,  Suriye'ye ağır silah koridoru açsın"  demiş.

Çok değil 1 yıl önce, Esed Suriye'de savaş uçaklarıyla şehirleri bombalayarak 100 binden fazla insanı öldürüp bir milyonu aşkın Suriyeli Türkiye'ye sığınmak zorunda kalırken Esed ile anlaşarak bağımsız Kürdistan hayalleri kuran, Türkiye katliama müdahale etmesin diye her yerde "Savaşa Hayır" mitingleri düzenleyen HDP-PKK-PYD, şimdi dün taşladıkları askerimizi bugün Suriye'ye müdahaleye çağırıyor. Ne oldu esip gürlüyor Zafer şarkıları söylüyordunuz?

Bedel ödemeden kurulan devletciklerin ömrü ne olabilir? ABD Irak'ı işgal etti bunlar oluşan boşlukta devlet kurdular, Suriye karıştı savaşmadan Esed ile anlaşarak bağımsızlık ilan ettiler. Kendilerine çok güvendiler.  "El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış."

Fotoğraflar, bugün dünyayı müdahaleye çağıranların geçen sene düzenlediği eylemlerden. ... Mehmet BAHÇIVAN
https://www.facebook.com/mehmet.bahcivan.3/posts/10204838220739104


Yine aynı kişiden alıntılara devam edeyim:
Anlayan varsa beri gelsin.
PYD,  Suriye'deki muhalif Kürtleri dışladı; bir kısmı Barzani'ye sığındı bir kısmı IŞİD'e katıldı
IŞİD,  Barzani'ye saldırdı;  PYD'liler Barzani ile dalga geçti
IŞİD  Kobani'ye saldırdı;  Barzani taraftarları PYD ile dalga geçti
Kobani'ye saldıran IŞİD'in içinde çok sayıda Kürt var
“Kobani'de Kürtler yalnız bırakılıyor” diye Türkiye'de ayaklandılar, öldürdüklerinin neredeyse tamamı Kürt
IŞİD yanlısı diyerek saldırdıkları Hüdapar büyük oranda İrancı bir parti ve IŞİD yanlısı olması bir yana,  Şia karşıtı olan IŞİD'e düşmanlar...
“Kürt'ün Kürt'ten başka düşmanı yoktur” sözü gerçek galiba. Baksanıza, Doğu'ya yatırımın önündeki en büyük engel de iş makinelerini, okulları yakan, bölgeye yatırım yapanları tehdit eden PKK.
https://www.facebook.com/mehmet.bahcivan.3/posts/10205007711016255
Fırat Erez  Twitter'da şöyle diyordu:
Öyle veya böyle, beğenmediğiniz "çözüm süreci", benzerleri içinde zaman rekorunu hala elinde tutuyor. Bu işler bugünden yarına olmaz. Bizim "çözüm süreci" sadece ülkenin, bölgenin de değil, aslında "bütün Ortadoğu'nun çözüm süreci".. (1) Kürtler bu hengamede, hem sürecin ve hem de kendilerinin yeminli düşmanlarını yanlarında buluyorlarsa, bundan kaybolduklarını anlamalılar.  (2)  Olan yine Kürtlere oluyor ve Batının Beyaz Türkleri "yaşasın AKP yine krizde" deyip, yaktıkları şenlik ateşlerinden atlıyor. Yurtsever onlar. (3)  Savaş hep evdekine kolay, bir de şiddeti gözyaşartıcı gazdan ibaret sanan "Gezici" kuş beyinliye.. (4)

Yıllardır hazırlanan içi boş,  argumansız,  "sokağa inmeci" muhalefet  bu günler içindi.  Başarısız olup bitmesini beklemekten başka yol yok.  (*)
Bir suç iddiası var; "TC IŞİD'ı destekliyor" ve onlarca da öne sürülen kanıt. Araştırınca bütün kanıtlar sahte/yanlış çıkıyor  Ne düşünürsün?  (*)

PKK ve HDP çanağında BDP,  süreç denkleminden çıkmanın kıyısında.
Yok olma ile legal siyasetin kavşağındalar. Ve tercihlerinin hiç önemi yok.
Rojava Devrimi palavrası, beyhude, etkisiz serhildanları ve artık işe yaramaz ateş gücüyle PKK paradigması, siyasi ve askeri olarak çöktü.
Artık PKK'nin elinde, meşru siyaset yoluna, hem de bir an önce girmekten başka çare yok. Daha fazla ölüm ya da hayat. Seçenekler bunlar. (@FIRATEREZ)

Polise dair eleştirilecek bir dünya şey yine vardır. Fakat Kobane konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmak için seçilen yol bu olamaz.  (*)

Gezi'de herkes fabrika ayarlarına geri döndü demiştim. Yine aynı şey oluyor, devlet için de...
Kriz zamanları => fabrika ayarları.
(@ProfArifBilen)


Gezi'de yakılan çadırlarla ilgili bir haber:
"Gezi'yi tırmandıran çadır yakma olayının altından Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen  Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli  çıktı."
"O çadırları yakın""Madem koridor olmadan siviller gelemiyorsa, o zaman koridor olmadan yaralılar nasıl getiriliyor? Böyle bir tutarsızlık olur mu? Halk aptal mı?"  (@barzan_qarnu)

........Bunlar yıllarca en aşağılık yalanlarla gençleri kandırıp şiddete tapan bir nesil yetiştirdiler. Doğru yazan Kürtler ilk hedefleri oldu. O gençler koşulsuz, sorgusuz onlara inanıyor. Kinleri çok ve eğitim seviyeleri düşük... Eleştiriye bile gelmiyorlar.
............ PKK'nin öldürdüğü Kürtlere yönelik hazırladığı kılıf hiç değişmedi: Ajan, hain, işbirlikçi yaftalamasıyla cinayetlerini meşrulaştırdı.  (@KahtaBilgi)
............ Merak ediyorum gerçekten, PKK kadar Kürt insanını öldüren 1 oluşum var mı Kürt tarihinde? Bilen varsa bana da söylesin lütfen. 35 yıllık tarihlerine bakın, hep kendileri gibi düşünmeyenleri öldürmüşler. Onlarca Kürt oluşum nerde, nerde tekoşin,rızgari...vs  (@muvahhid21)

...... "Önümüzdeki günlerde Demirtaş Figen bilmemne dağ vs'nin de son kullanma tarihleri geçtiğinden çöpe atılacaklar, hepimiz göreceğiz. Bir zamanlar Emine Ayna vardı ve konuşmadığı gün yoktu, ee sizce ne oldu da birden sustu? Emir kulu isen emre uyarsın böyle işte. (*) Bol keseden atan Demirtaşın eşbaşkanı Figen hanıma biri sorsun, o kadar ölüm olduktan sonra hala sokağa çağrıyı hükümet mi yaptı? (*) Demirtaş kullanılıp atılmanın acısı ile biz yapmadık diyor ama şiddete çağrı twitleri bile hala yerinde: https://twitter.com/analizrojtv/status/521534230690422785  (*)
...... YGD dediğiniz gençliğiniz, Hüdaparları gördüğünüz yerde infaz edin diye twit attığında onlarca RT eden kimdi? Biri de buydu  @analizrojtv Katliam emri ver, 16 yaşındaki gençleri katlettir sonra kem kum Erdoğan yaptı de ve sessiz kal. Demokratik özerkliginiz bu olmalı (*)  Sebep olduğunuz olaylar ve şiddet çağrınız o kadar açık ve ortada ki artık ne kadar kıvırtırsanız kıvırın mızrak çuvala sığmıyor: Efendilerinin emirlerini yerine getirdiler." (@barzan_qarnu)

...... "Bir zamanlar sahte andıçlar yayınlayıp Kürtlere en ağır hakaretler eden Doğan medya,  şimdi Kürt dostu olmuş.  hayırlı olsun diyelim.  (*)
Çözüm sürecinde eve döneceklerden çok bence IMC, strek tv vs'ye yerleşmış şiddet yanlısı insanların asıl rehabilitasyona ihtiyacı var  (*)
Abd havadan silah bıraktı demeyi gururlarina yediriyorlar da silahları Barzani gönderdi demeyi gururlarina yediremiyorlar (*) Batı, Kürtleri İŞİDe karşı savaştırarak Kürtleri kurban ediyor, PYD ise Kürtleri kurban ederek batı tarafından legal kabul edilmek derdinde... (*) PYD hiç bir şekilde Esadçılıktan vazgeçmiyor ve kendileri dışındaki Kürtleri de eşit Kürtler olarak görmek istemiyor (*) PYD'nin, Kürtleri değil ideolojiyi ön plana çıkaran katı ve bencil siyaseti Kobani ile iflas etti. Bu siyasette ısrar etmek yıkım olur." (@barzan_qarnu)

............... Pyd ve Salih Müslim, Esed ve Abd ile işbirliği yaparak yüzyılın ihanetini yaptı.  (@nevzatardic)
Kobanide peşmerge istemiyoruz diyen şarlatanlar, şimdi çıkmış, peşmerge geçişine izin için 40 kişi mi ölmesi gerekiyordu diyor  (@Network_er)

   "SİSİ GİBİ DİKTATÖRLERİ ÇIKARLARI İÇİN TERCİH EDİYORLAR"
Bölgede istikrarlı demokrasiler değil, kendi belirledikleri statükoyu devam ettirebilecek rejimler istiyorlar. Başlangıçta Arap Baharına olumsuz bakmadılar ama demokrasinin sonuçlarının onların kurduğu düzeni bozduğunu görünce eski partnerlerine döndüler. Sisi gibi darbeci diktatörleri, bölgedeki çıkarlarına zarar veren Müslüman demokratlara açık biçimde tercih ediyorlar. Yönetecekleri üç-beş şarlatanı da demokratik parlamentolara tabii... El Kaide veya Işid gibi çirkin “dinci terörist” imajı da bu politikayı meşrulaştırmak için fazlasıyla ikna edici bir bahane oluyor.
Özellikle son birkaç yıldır Batılı bazı büyük devletler bölgeye kaos getirecek veya kaosu devam ettirecek bir şekilde hareket ediyorlar. Şimdi mücadele ediyor göründükleri örgütlerle ilişkilerinde de fazlasıyla karanlık noktalar var. .... Kanaatim o ki, başta ABD olmak üzere Batılı bazı büyük devletlere egemen olan bir politika değişikliği var. Burada da (TR) İslamofobik veya sınıfsal refleksle bunu göremeyenler veya gördükleri halde Ak Parti'ye duydukları tepkiyle bile bile bu değirmene su taşıyanlar var.  Işid nasıl ortaya çıktı ve hangi ara böylesine modern Amerikan silahlarıyla donandı diye sormak yerine, anlamadan dinlemeden Türkiye'nin Işid'i desteklediğini iddia edenler bu propagandaya hizmet etmiş oluyorlar.
Hürriyet'i,  Sözcü'yü anlıyorum.  Ama Çözüm Süreci,  PKK medyasının da semtine uğramadı. Baştan beri savaş diliyle, doksanların diliyle konuşuyorlar ve sürecin altını oyacak haber üretmede ırkçı, ulusalcı, Kemalist medyayla yarışıyorlar. Son olayda da öyle oldu.

... _HDP'nin sorumluluğu ne bu yaşananlarda?
Ergen bir milliyetçi tavrıyla ve sorumsuzca halkı sokağa çağırdılar ve çağırdıkları kitleyi kontrol edemediler. PKK'nın gençlik yapılanması YDGH'nın şiddet mesajları yayınladığında bu şiddete karşı çağrı yapmadılar. Dernek basıp insan öldürmek ne demek? Hükümete kızıp Hizbullah'a saldırmanın mantığı ne? Işid vahşetini protesto edenlerin vahşetiyle, linçiyle insanlar öldü. / Sürecin en önemli ve aynı zamanda PKK ile en üst düzeyde müzakereleri mümkün kılan özelliklerinden biri geçmişin geride bırakılmış olmasıydı ve yeni bir hafıza oluşuyordu.  Bu atmosfer zarar gördü.
... _Hükümet veya devlet bu açıdan nasıl eleştirilebilir?
Erdoğan'ın  “Bizim için Işid neyse PKK da odur” demesi, “Kobani düştü düşecek”  gibi ifadeler kullanması yanlıştı.
(Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler uzmanı Prof. Dr. Bekir Berat Özipek'in, Kobane Protestoları sonrası gelinen nokta doğrultusunda AjansHaber ile yaptığı söyleşisinden.)
Çetin Erdoğan adlı bir kişinin FB yorumu:
PKK'yı ben mi anlamıyorum,  yoksa bu örgüt,  Kürtlerin aşiret reflekslerini yeniden tetikleyip kaya dibine yatarak barış sürecini dinamitlemek mi istiyor?
PKK Barış sürecini Kobani'nin düşmemesine endeksliyor. "Kobani IŞİD'in eline geçerse barış süreci biter"  tehditi savuruyor.  O tehdit,  bu kadar reform yapan, Kürt haklarını tanıyan ve barış için Türklerin hassasiyetlerini karşısına alıp bedel ödeyen bu hükümete bu saatten sonra işlemez.

Şu Allah'ın işine bak!  "Nerede bir Türk varsa Türkiye onları savunmak için savaşa girer" diyen Türk ırkçılığının macera hevesine yüz vermedik. Şİmdi de karşımıza  "Nerede bir Kürt varsa Türkiye onları savunmak için savaşa girer" macerası çıkıyor.  Türk kökenli olan milyonlarca insanın eziyet çektiği bu dünyada kılımızı kıpırdatamazken,  Kobani'de  PYD (PKK)  kazansın diye Suriye'ye savaş mı ilan edelim?  Kobani'de yaşayan 200 bin insana sınırlarımızı açtık koruyoruz.  Türkiye bundan fazlasını yapamaz.
Bunlar bahane.  PKK, barış sürecini sonlandırmak istiyor,  Kobani'nin düşmesinden TR'yi sorumlu gösterip  Kandil saltanatlarını sürdürmenin ucuz yollarını arıyorlar. Bu oyun tutmaz.
Sınır kapısında yaptıkları provokasyonlar zaten mide bulandırıyor. Hergün 3-5 yüz PKK'lı sınır kapısına gelip  "biz Kobani'ye gidip savaşacağız"  artistliği yapıyorlar. Geçenlerde tel örgüleri kesip Suriye'ye girdiler bir saat sonra geri döndüler. PKK 30 yıldır Türkiye'ye sınır kapılarından pasaport kontrolu ile mi giriş çıkış yaptı? Kime laga luga yapıyorsun? Maçan yiyorsa 912 kilometrelik sınırın istediğin yerinden Suriye'ye girer Kobani'de savaşa katılırsın.
Yemiyor tabii!
Kobani bahane  Kandil saltanatı şahane!
https://www.facebook.com/ctnerdogan/posts/10152490194093152

                    SURİYE
-Ne acıdır ki şu anda "Ortadoğu bataklıktır" diyenler, Ortadoğu'yu bir bataklığa çevirmek isteyen Şam rejimine karşı sonsuz muhabbet besliyorlar. Muhabbetiniz bol olsun. RTE

Kendi yarattıkları pisliği kendi ellerini kirlenmeden TR'ye temizletmek istiyorlar. TR hakkında onca spekülasyon da bu yüzden. / Sanki NATO üyeleri yüksek değerleri savunuyormuş,  sanki IŞİD'i ve sayısız darbeleri tezgahlamamış, sanki batılı koalisyon Irak'ta 1.5 milyon kişinin ölümüne neden olmamış da sadece Türkiye NATO'ya aykırı düşüyormuş. Türkiye'de laiklik karşıtı güçleri iktidara getiren NATO üyeleri değil sanki.
Mehmet Tanju Akad


TEZKERE meselesi... ???
Bir yorum: "Bu toplumu topyekün şavaş coğrafyasına çekmek ve 1914 yıllarında başlayan derin acıyı birkez daha koalisyon yandaşlığı yaparak yaşamaktır...tezkere oyunu ile ABD, İngiliz ve İsrail mandacılığını kabül etmektir."
(Not: 2 Ekim 2014 Suriye-Irak tezkeresi, Meclis'te oylanarak kabul edildi. Tezkere, Suriye konusunda hükümete, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngörüyor. AK Parti ve MHP tezkereyi desteklerken,  CHP ile BDP  'Hayır'  oyu verdi.)


............... "Ankara,  Erbil ve Washington'un ortak mutabakatı sonucu Rojava'ya bir koridor açıldı.  Bu koridorun açılmasıyla,  aylardır Türkiye'yi IŞİD ile ilişkilendirmek isteyen aklın iflası da sağlanmış olmaktadır.
HANİ TÜRKİYE IŞİD'E YARDIM EDİYORDU?
IŞİD'i yok etmeye giden bir koridoru açan Türkiye nasıl olur da IŞİD ile iç içe gösteribilir?"      İlhami IŞIK

Bölgede uluslararası bir dizayn var ve nefretler artırılarak bu dizayna hizmet ediliyor. Çözüm süreci üzerine Kobani ve IŞİD üzerinden baskı oluşturulmaya devam ediyor. IŞİD bölgenin dizaynı için oluşturulmuş bir örgüttür. Her sakallıyı IŞİD sananlar, her muhalif grubu IŞİD diye damgalayanlar bugün aynı oyunun bir parçası olmaktan kurtulamıyor.
Daha dün Suriye'de meşru muhalefete silah gönderildiğinde bunu insanlık suçu sayanlar şimdi kalkmış silah istiyorlar, bunu kimden istiyorlar, IŞİD'i desteklediklerini ifade ettikleri Türkiye'den... Peki, Türkiye IŞİD'i destekliyorsa siz de inanıyorsanız nasıl silah istiyorsunuz, bu nasıl bir politik tutarsızlıktır nasıl bir öngörüsüzlüktür?
Hiç kimse kusura bakmasın ama Kobani yanarken Türkiye sokaklarını yakanlar Kobani'yi kurtaramaz, kendi bölgelerini, kendi halkını ateşe atmaktan çekinmeyenler  Kobani'yi kurtaramaz.
http://www.timeturk.com/tr/2014/10/07/kobani-uzerinden-tuzaga-dusmek.html#.VEgS9PmUfPW
Cezaevlerindeki işkence ile terör örgütlerinin kurulması arasında korelasyon olduğu aşikâr.  Diyarbakır cezaevi  PKK'yi dogurdu; Ebû Gureyb  ISiD'i. ......... Mehmet BahcivanÇapulcular ortalığı yakıp yıkarken, Işidçi dedikleri İHH, Sadakataşı, Kızılay, Afad Suruç'ta Kobanili savaş mağdurlarına yardım ediyor ...... (@cahitbulent)


PKK şanslı böyle bi fan grubu olduğu için. Jitem tarzı infazlar yaptığı günün ertesinde bile Hep destek tam destek. .... -    Yıldıray Oğur Twitter
https://twitter.com/yildarado/status/520485285940199424

Ahmet Davutoğlu:  Neler yaptığımızı tarih yazacak. Kobani ile Çözüm Süreci'nin tabii ki ilgisi var. Ama savaşı Türkiye'ye yaymakla tehdit eden bir gruba nasıl yardım edelim? Silahlı unsurlar anlaşmaya uygun olarak sınır dışına çıkmış olsalardı, Kobani'ye desteğimiz farklı olurdu. Tam Çözüm Süreci'nde yol alıyorduk ki 6-7 Ekim olayları oldu. 1990'da kendini gizleyen devletin JİTEM'i vardı, şimdi de kimliğini gizleyen vandallar var.


Barzani:  TR bize silah gönderdi,  ancak açıklanmasını istemedi.
Barzani, Türkiye'nin silahların Kobane'ye taşınması için koridor açtığını doğruladı. Mesud Barzani: "Turkey sent arms shipment to Kurdistan when #ISIS attacked but asked to not make it public for the safety of hostages."
...İşkembeden atanlar duysun.   (@ysrsckn - Seçkin Yaşar)Abdullah Öcalan:  "Bu dönemde süreci sabote etmek isteyen güçler,  Bingöl örneğinde de görüldüğü gibi süreci çatışmaya çevirmek için fırsat kollamaktadır."
"Hakiki yurtseverlik de, gerçek bir demokrasi de ancak kendimiz gerçekleştirirsek onurlu ve kalıcıdır."


..... Özal'ın 93 barışı  1 "gizli darbe"  sonucu çöktü,  Kürdistan kana bulandı, 28 Şubat'a yol açıldı.  Bugün süreç çökerse sonuç çok daha ağır olur.  (@hbk)

"Ülke içi siyasal sorunların çözümünü kan dökmekte arayanlar, ya hiç tarih okumamışlar  ya da  tarihi çok iyi biliyorlar."
(@Lawrite)Yine  Markar Eseyan  ile devam edelim.  İki makalesinden alıntılar yapacağım:

"33 askerin şehit olduğu 23 Mayıs Bingöl saldırısı, 1993 darbe sürecinin en kritik anıydı. Devlet ve PKK'nın içindeki derin yapılar ile şüphesiz istihbarat örgütleri harekete geçmiş, siyaset ve asker içindeki barış iradesinin önünü 'de facto' bir darbe ile kesmişlerdi",  diye başladığı yazısının sonlarına doğru şöyle diyor Eseyan:

"2013'ün 1993 yılından hayati farkı; Paris suikastları, Gezi ve 17-25 Aralık gibi girişimlerin, Bingöl saldırısı türünden bir 'başarıyı' yakalayamamış olmasıdır. Dolayısıyla darbe süreci ucu açık şekilde ilerlemeye devam ediyor ve 2015 seçimleri öncesinde çok işlevsel bir meseleyi ele almış vaziyette: Kobani travması.
Öcalan'ın Kobani üzerine değerlendirmesini hatırlayınız: 'Kobani kuşatması sıradan bir kent kuşatması olmanın çok ötesinde, sadece Kürt halkının demokratik kazanımlarını hedeflemekle kalmayıp, Türkiye'yi de yeni bir darbe sürecine sokacaktır."

"Şu anda yine Gezi krizinde olduğu gibi inanılmaz bir bilgi kirliliği ve provokasyon dizileri yaşanmakta.  Kobani yüzünden haklı olarak üzüntü içinde olan Kürt sosyolojisini çıldırtmak için elden gelen esirgenmiyor. 'Sağolsun' HDP de Kürtleri sokağa davet ederek tarih önünde inanılmaz bir yükün daha altına girdi.  Meşru siyaset noktasından baktığınızda anlaşılır gibi değil. 'Kobani düşerse Çözüm Süreci biter'  türünden bir mit yerleştirilmeye çalışılıyor.  Süreci bitirmek için meşru kılıf bulunmuş gibi..."
"Hükümeti IŞİD'çi ilan ederek, Çözüm Süreci üzerinden tehdit savurarak barışçıl sonuç almak mümkün mü? Tabii bu öneri barış merkezli düşünen ama kötü siyaset yapan kesimlerde karşılık bulacak bir öneri olabilir.
("Şablon darbeler 1993 ve 2013..."  8 Ekim 2014 - Yeni Şafak)"Hükümetin 6-7 Ekim gibi 45 masum insanımızın hayatını kaybettiği bir provokasyondan sonra Çözüm Süreci iradesini koruması takdire şayan. Aynı şekilde toplumun da sakin kalarak tuzağa düşmeme ve hükümetin elini zayıflatmama tavrı, MHP Lideri Bahçeli'nin yatıştırıcı açıklamaları da olumlu gelişmelerden. ... CHP'ye söyleyecek söz artık bulunamıyor. Sanki kaset operasyonları bugünler için yapılmış. Sergilenen sorumsuz, provokatif, oportünist tavır anlaşılır gibi değil. Tek teselli her şeyin halkın gözü önünde yaşanıyor olması."
...
"Muhtemelen Kandil'i cesaretlendiren büyük ülkeler ve 6-7 Ekim de buna bağlı gelişti.  Batı basınında çıkan PKK ve PYD güzellemeleri,  'ABD bu sefer Kürtleri satmayacak' vaatleri,  ABD'nin PYD ile resmi görüşmelere başlaması, 'Suriye'de IŞİD'e karşı en güçlü müttefikimiz PYD'  söylemleri de bu kuşkuyu doğrulayan bir resim ortaya koyuyor. (...) Türkiye'ye iki 'seçenek' dayatılmaktadır.  Ya Suriye savaşına girmek,  ya da bir iç savaşla yüzleşmek...
"Türkiye'nin Suriye ve Kobani konusunda ne yaparsa yapsın hatalı olacağı veya batağa saplanacağı bir köşeye sıkıştırılmak istenmesi de senaryonun gerçekleşmesi için kurulmuş kapan gibi. Türkiye'yi bir yandan IŞİD'ci ilan ederken, öte yandan sınırı geçmesi halinde PKK'nın bunu savaş nedeni sayacağını ifade etmesi, Meclis'teki tezkereye HDP'nin hayır demesi, yapılan yardımların, ülkede tedavi edilen PYD ve PKK'lıların, Kobani'ye giden yüzlerce yardım kamyonunun ve tabii ki Suruç'a alınan iki yüz bin Kobanili Kürdün yok sayılması da öyle..."
("Kandil'in İmralı'ya cevabı bekleniyor...",  Markar Eseyan.  20.10.2014 - Yeni Şafak)
Peki ne istiyor PYD Türkiye'den?  Muamma..
İstenilen TSK'nın Kobani'yi kurtarması ise, bunu sağlayacak tezkereye neden BDP itiraz ediyor?  İstenen silah ise, neden PKK Türkiye'de eylem düzenliyor? Eğer siyasi destek ise talep edilen, neden dezenformasyon, şantaj ve tehdit ile Türkiye köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor? Terör listesinde olduğu bir ülkeden silah isteyen PYD, zaten hukuki açından karşılanması imkansız olan bu talebinin böylesi şantajlar ve tehditler ile daha da imkansız hale geleceğini bilmiyor mu?
Belki de asıl mesele Kobani değil,  çözüm süreci ve onun için irade koyan Kürt ve Türk liderler..
Yenilgi karşısında PYD, suçu Türkiye'ye atıyor.  IŞİD'i TC'nin desteklediği propagandası ile kendi tabanını sabit ve teyakkuzda tutuyor..
Bazıları yeni uyansa da, zamanında uluslararası müdahale isteyenleri emperyalist olarak yaftalayıp bugün müdahale opsiyonu akıllarına gelmiş olsa da,  Suriye'de son 3 senede 200.000'i aşkın insan ölürken ses çıkarmamış olsa da, Kobani'de yaşanan ne bir sürpriz, ne de yeni bir durum. Suriye iç savaşının kanlı dramının bir sahnesi.
("PYD kendi davasına neden hizmet etmiyor?"  Ceren Kenar.  07.10.2014  -
Türkiye)
"TR solunun son büyük yatırımı  Kürt hareketi  ve oradan türeyen bir takım 19. yüzyıl fantazileri. Yine duvara toslayacaklar. Bekleyip görün. Kobane İşid belasından kurtulsun, eyvallah.  Barış sürecini yöneten realist Öcalan şahane. Ama o ekolojik sosyalist zırvalarından birşey çıkmaz.
Öcalan yüzyılın lideri imiş:)  RTE güzellemelerinden bile komik.  Öcalan tam bir yarı cahil. Keşke kitap okumayıp sadece reel politiğe odaklansa.. Okuyabilir hiçbir önemi yok ama okuduğunu anlayıp oradan bir sonuca varabilecek biri değil. Böyle birinin bir halka bir proje sunması trajik. Bu ne yahu demek yerine övgü düzüyorlar. 18 yaşında, çok ama yeni yeni kitap okuyan  toy ergen zırvaları."
(Prof.Arif Bilen)         ÜÇ KAVRAM
Bağımsızlık,  hukuk devleti  ve  demokrasi.
Bunlar birbirlerine bağlıdır,  ama nasıl?
(1) Bağımsızlık olmadan demokrasi ve hukuk devleti olmaz.
(2) Hukuk devleti olmadan bağımsızlık olabilir ama demokrasi olmaz.
(3) Demokrasi olmadan bağımsızlık olabilir ama hukuk devleti olmaz.
Bu girizgahın amacı bağımsızlıktan söz etmeden demokrasiden söz edenlerin samimiyetsizliğini hatırlatmaktır.  Kendi amacı için emperyalizmle kol kola girenleri teşhir etmektir.  Bunu yapanlar zaten ruhlarını satmıştır. Değişmezler. Bunların demokrasi söylemleri sahtekarlıktır. Kendi çıkarları için emperyalizmin her türlü kirli işine alet olurlar.  Emperyalizm bunlara istediklerini asla bedava vermez.  Başka farkları vardır ve bunlar önemsiz farklar değildir  ama PKK  (Sam Amca'nın kucağında devrimcilik... gel bize bazı bazı)  ve  IŞİD'in  bu anlamda farkları yoktur.
         Mehmet Tanju Akad


"Rejime düşman olmak başka  (ki bir haktır),  rejim kötü diye ülkeye düşman olmak başkadır."   Mehmet Tanju Akad

......... can ile canan:  Bu cümlede "rejim" yerine "iktidar (partisi)" ibaresini koyduğumuzda,  sanırım  (Sol-Kürt hareketi yakınlaşması)  da yerine oturmakta.. Meşhur adı ile Kobane,  bu yakınlaşmada işlevsel bir tutkal olmuşa benziyor.  Konu çevresindeki bu kadar dezenformasyon arasında insanların işine gelene inanması ise hiç de zor değil.-anafikir.gen.tr'den  alıntılar-
(...) Bu kafayla mı kurulacak sizin cepheniz?  Siz bu cephe'yi, birliği  kime karşı, kimin yanında kuruyorsunuz? Bir arada yaşadığınız halklara “serhıldan” ilan edip ABD uçaklarına alkış tutarak mı devrimci mücadeleye katkıda bulunuyorsunuz?  Bu da yetmiyor,  ağzınıza Gezi'yi alıp,  Gezi'nin mirasını örgütlemekten bahsediyorsunuz öyle mi?  Bu kafayla Gezi ancak tasfiye edilebilirdi, o da oluyor dert etmeyin...
Kemal Aladağ
http://www.anafikir.gen.tr/yazarlar/115-mehmet-kemal-aladag/887-devrimcilik-bu-kadar-ucuz-mu.html


(...) ABD emperyalizminin,  Ortadoğu ve ülkemizin sahibi gibi hareket etmesi ve onun koruması altına giren Kürt hareketlerinin şehirleri, okulları, kamu kuruluşlarını yakıp yıkmaları,  sokakları terörize etmeleri,  insanlara saldırmaları,  alikıran baş kesen havalarına girmeleridir.  Bu gelişmeler karşısında biriken tepkiler, normalde sola desteğe dönüşmesi gerekirken tam aksine dinci-gerici IŞİD’in hanesine yazılmaktadır.  İşte büyük tehlike bu noktada kendini göstermektedir.
...
Devrimcilik zamanlarında, ABD emperyalizmine karşı mücadeleyi en başa koyan solun,  bugünlerde sesi çok çıkan kesimlerinin ABD ile işbirliği yapan Kürt örgütlerinin peşine takılması özellikle yoksul halkın soldan giderek uzaklaşması sonucunu yaratmaktadır.  Medya desteğine rağmen bu liberalleşen solcuları halk süratle kenara itmekte ve karşı tarafın saflarında görmeye başlamaktadır.
Bu coğrafyada kim Amerikan işbirlikçisi damgasını yediyse,  hele de o kişi ya da çevre solcu görünümüyle ortaya çıkmışsa toplumun gözünde bir hiç olmuştur.  Bundan sonra da öyle olacaktır.
http://www.anafikir.gen.tr/anafikir/890-kapidaki-buyuk-tehlike.html
Facebook'tan bir paylaşım ve altındaki yorumlar-tartışmalardan alıntıdır; başrollerde  Arzach:
"Eğer sokakta vurularak öldürülen askerleri PKK öldürdüyse  kendilerini en şiddetli haliyle kınıyorum. Savaşacaksan savaş ilanında bulunur cephe açar savaşırsın.  İnsanların zorla askere gönderildikleri bir ülkede yaşananların sorumluları bu er'ler, askerlermiş gibi silahsız askeri sokak ortasında pusuya düşürüp vurmak şerefsizliğin doruk noktasıdır."
Arzach  -  https://www.facebook.com/arzach/posts/10152436780993317

................ Efo Etzel:  Bu yaptığın tespitle ilgili çok sert bir yazı yacaktım dün akşam ama dişimi sıktım sıktım vazgeçtim.  Çatışmada öldürülen gerillanın intikamı diye şehir merkezinde silahsız askerin arkadan gelip kafasına sıkmak kadar kalleşçe ve kahpeçe bir hareket daha görmedim ben.  Kürt siyaseti kendi ayağına sıkıyor şu anda, sen böyle kin ve nefret tohumları ekersen nasıl olacak o barış nasıl kabullenecek insanlar bu tip kalleşçe harektlerin üzerine. Kağıt üstünde istediğin barışı yaparsın istediğini alırsın belki ama gerçek hayatta bir karşılığı olmaz...

................ Ali Ersöz:  Kim yaptıysa söylemek istediği şey aslında açıkça şudur:  "Biri bizi bir gece ansızın gelip siksin istiyoruz".  Ayrıca emir komuta kademesinde de askerini yakın zaman OHAL bölgesinde çarşıya silahsız ve çorapsız  (ekim ayındayız, oralar buz gibi şu anda)  gönderen ve göt büyütmekten başka halta yaramayan komutanların ordudan derhal ihraç edilmesi gerekir.
Ağrı dağlarında kıçıkırık bir minibüste sivil olarak terhis edileceğimiz noktaya doğru götürüldüğümüzde,  araçtaki tek rütbeli uzman çavuşun silahını yanına almadığını,  30-35 kişiyi  yığma patates misali taşıyan cücük kadar minibüsteki tek silahın bir tek  (evet 1 adet)  G3 olduğunu,  bu işgüzar uzman çavuşun dağ başında aracı durdurup bir de su döktüğünü  ve o kadar silahsız yeni terhis olmuş askeri dağ başlarında sikinin keyfine beklettiğini hatırladıkça,  zorunlu hizmetini yerine getirenlerin nasıl cibilliyetsiz komutanların ve pusudaki leş kargalarının ellerine bırakıldığını düşündükçe içim hep cız eder.

Rütbesini, yerini, yurdunu haketmeyen komutan,  politikacı,  terörist,  kan tüccarı,  götü başı ayrı oynayan kim varsa sınırlara gönderelim de  eşşekler mayınlara basıp ölmesin artık yazık.
EDIT:   Yazının çok uzadığının ve sayfada yer kapladığının farkındayım. Yine de eklemek istedim.

Çözüm sürecinin son iki yılında PKK'nın gerçekleştirdiği eylemler ve yaşanan olaylar:

1)  Mayıs 2014  -  Lice'de kalekol inşaatını protesto eylemleri başladı.
2)  06.06.2014  -  Lice olaylarında iki kişi öldü.
3) 06.06.2014 - Tunceli ve Van Çatak'ta PKK militanları araçları durdurup kimlik kontrolü yaptı.
4) 09.06.2014 - Lice'deki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'ndaki Türk bayrağı direkten indirilerek göstericilerin çiğnemesi için yere atıldı.
5) 13.08.2014 - Lice merkeze dört kilometre uzaklıktaki bir mezarlığa Mahsum Korkmaz'ın  (Agit  kod adlı,  PKK'nın ilk komutanı olduğu söyleniyor)  heykeli dikildi.
6)  08.09.2014  -  Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Çataklı köyü 30 PKK militanı tarafından basılarak köylüler camiye kapatıldı ve 10 çocuk dağa kaçırıldı.  (Sonradan bu iddia yalanlandı.  Çocukların beşinin ertesi gün geri döndüğü söylendi. Ne olduğu anlaşılamadı.)

7) 05.10.2014 - Selahattin Demirtaş'ın çağrısı sonucu başlayan Kobani için ayaklanma olayları iki gün içinde bazı kaynaklara göre 46, bazılarına göre 50'den fazla yurttaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.  Olaylar Öcalan'ın çağrısiyla sona erdi. Hadise tarihe  "6-7 Ekim olayları"  veya  "Kobani Olayları"  olarak geçti.

Sözde barış isteyenler Atatürk heykelini yaktı.

İstanbul Esenyurt'ta bir grup eylemci CHP Esenyurt İlçe Başkanlığı ve belediyenin önünde bulunan Atatürk heykeline saldırdı.

8)  24.10.2014  -  PKK,  Kars Kağızman'daki hidroelektrik santralin sistem odasını ateşe verdi.
9)  25.10.2014  -  Hakkari Yüksekova'da çarşı iznine çıkan iki uzman çavuş ve bir erbaş sivil ve silahsız halde kafalarına silah sıkılmak suretiyle öldürüldüler.
10) 30.10.2014 - Hava astsubay Necdet Aydoğdu 2.5 aylık hamile eşine meyve satın alırken Diyarbakır'ın Sur ilçesinde eşinin gözü önünde öldürüldü.
11)  27.12.2014  -  Şırnak Cizre'de PKK'lılar Hüda-Par'lılara saldırdı,  altmış yaşında bir Hüda-par'lı öldürüldü. Kolluk güçlerinin müdahalesi sonrası olaylar daha da büyüdü.  Birçok kamu kurumunda ağır hasar meydana geldi.
12) 29.12.2014 - Cizre'deki olaylar Batman ve Yüksekova'ya da sıçradı. Esnaf üç gün kepenk açamadı.  Birçok kamu kurumu hasara uğradı.
13) 30.12.2014 - Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (Güngiad) Başkanı Hakan Akbal, Cizre olaylarında "üçüncü bir elin" varlığından bahsetti ve amacın Suriye'deki çatışmaların Türkiye içine çekilmesi olduğunu söyledi.
14)  07.01.2015  -  Cizre'deki çatışmalar artarak sürdü ve çatışma ortasında kalan 14 yaşındaki Ümit Kurt hayatını kaybetti.
15)  19.01.2015  -  Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir geçmişte Trabzon Emniyetindeki görevi dolayısıyla Hrant Dink davası kapsamında tutuklandı.

"Tarihlere bakılacak olursa bu eylemlerin gerçekleştiği tarihlerde Suriye tarafında da İşıd-Ypg çatışması söz konusuydu. Örneğin Lice olayları İşıd'ın Şengal baskınından iki gün sonra başladı. Yine Demirtaş'ın çağrıyla başlayan 6-7 Ekim olayları ve Cizre çatışmaları da Kobani'deki çarpışmaların en kızgın anında gerçekleşti"  diyor  Saygın Bedri Gider blog yazısında.


80-90s, CHP, Çiller, Davutoğlu, demokrasi, Diyarbakır, Doğu/Batı, hukuk, İstanbul, makale, silah, yalan

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Kürt çocukları elbirliğiyle öldürülüyorlar…

Avrupalı ülkeler fon veriyor,  ABD bu 13-15 yaşlarında Kürt çocuklarını Ortadoğu’da eğitip ellerine silah veriyor,  PKK 30 yıldır bu çocukları dağlarda savaştırıyor,  T. C devleti de çatışmalarda öldürüyor…

Türkiye’de sol ve Kürt mahallesi ise 30 yıldır bu çocukların neden savaştırıldığını bile soramıyor ve konuşamıyor…
Görüldüğü gibi Kürt çocuklarının ölümü dünyayla ortaklaşa gerçekleştiriliyor…
Aytekin Yılmaz

Kimse de çıkıp birşey demiyor bu duruma. PYD'de böyle bir yığın çocuk savaşı var.
Bir de şunu söylemek bile ayıp. Faşist, Kürt düşmanı falan diye yaftalanırsın. Ama oyuna devam. Adamlar savaş suçu işleyip çocukları savaştırsın. Oh ne ala.