23 Ocak 2009 Cuma

Kurtlar ve Köpekler

Kurtlar pek insanlara saldırmaz, ama köpekler saldırır. Bunun için onlara "insanoğlunun en büyük dostu" denmiştir. İki parça et karşılığında canavarlaşabildikleri ve emirlere itaat ettikleri için.
Avrupalı toplumlar, kimbilir neden, tarihin anlamlı zamanları boyunca kurtlarla ilgili korku ve nefret dolu efsaneler türetmişlerdir. Kırmızı Başlıklı Kız'dan, canavar Kurt Adamlar'a değin edebiyat ve şiir üzerine yazıp söyledikleri ortada...

Oysa yüksek yapılı hayvanlardan olan kurtların insanlara saldırması ile ilgili rapor edilmiş pek bir durum yok. Belki bir kaç yaralama, insanların onları bölgelerinden yok etme projeleri sonrasında artan saldırganlaşma olayları, kadın ve çocuklara zarar vermeleri... Ne var ki kurtlar normal şartlarda insanlara yaklaşmıyor. Kısaca, saygı duydukları varlıklara bulaşmıyorlar. Kışın zor zamanlarında köylere inebiliyorlar evet, besili hayvanları avlamak için...

Sosyal bir komünite halinde yaşayan kurtlarda, "dışlanma" ciddi bir mevzu olmalı ki, kurt ölümlerinin ortalama %40'ı diğer kurtlar tarafından parçalanma sonucu oluyormuş. Ayrıca belirli bir bölgedeki hakim kurt sürüsünce dışlanmış olan yabancı kurt/kurtlar, var olabilmek için insanoğlunun yaşadığı yerleşim birimlerine çok yakınlaşıp tehlikeli şekilde avlanarak saldırganlık yaratabilmekte. Yani uzun lafın kısası kurtlarda "background" konuşuyor.

Yüksek yapılı, saldırgan ve vahşi olmalarına rağmen insan ile arasındaki sınırı hep koruyan ve dağlarda kendine ait bir dünyası olan kurtlarla ilgili medeni toplumların korku ve imha proje jeneratörlüğü ise yüzyıllardır devam etmekte. Amerika Birleşik Devletleri'nde belirli eyaletlerdeki çiftçilerin kurt avcılığına soyunmaları sonucu, ekosistemin tarumar edilmesi ile geyik/moose sayısındaki patlama gibi geyik olmayan durumlar... (Bir de Burt Reynolds'ın oynadığı Time of the Wolf (2002) diye bir film vardır ki, bir zamanların bu efsanevi aktörünün botoks denilen illetin yeni kurbanı olduğunu ilk defa orada görmüştüm, kurtların bahanesine...)

Gelelim en baştaki meseleye:
Kurtlar insanlara genelde saldırmaz, ama köpekler saldırgandır demiştim. Bunun için köpeklere "insanoğlunun en büyük dostu" denmiştir. İki parça et karşılığında canavarlaşabildikleri için. Zaten yeryüzünde açlık ve kendini koruma dışında sırf zevk için başka bir canlıyı öldüren bir insan, bir de köpek.

Köpekler bazen açlıktan ve karın doyurmaktan değil; sırf canları öyle istediği ve bundan zevk aldıkları için öldüren hayvanlardır. Özellikle sokak köpekleri sabahın ilk saatlerinde sürüler halinde terör estiririrler. Rutin icraatlarıysa, yeni doğmuş kedi yavrularını boğazlamak ve dişleriyle bir köşeye fırlatıp atmaktır. Bazen kedi leşleri yolların kenarlarına düşer. Birkaç saat sonra oradan geçen insanlar kanlı manzarayı görüp sürücülerin kulaklarını çınlatır. Pek kimselerin aklınagelmez insaoğlunun en büyük dostları.

Hiç yorum yok: